Uluslararası piyasalar

Dün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisi beklentiler dahilinde 50.8 puan açıklanırken, ISM hizmetler PMI verisi ise beklentilerin üzerinde 52.7 puana yükseliş gösterdi.

Uluslararası piyasalar

Dün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisi beklentiler dahilinde 50.8 puan açıklanırken, ISM hizmetler PMI verisi ise beklentilerin üzerinde 52.7 puana yükseliş gösterdi. Hizmetler sektörü gücünü korurken ABD’de büyümeye destek vermeye devam edecektir. Fed’in yumuşak iniş dediği resesyona girmeden ekonominin soğutulması oldukça mümkün gözükmekte. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dün yaptığı açıklamada enflasyonu kontrol altına almak için çok yüksek işsizliğin gerekli olacağını söyleyenlere karşı çıkarak resesyon ihtimalini görmediği görüşlerini tekrarladı.

JOLTS açık iş sayısı beklentilerin altında 8.37 milyona gerileyerek istihdamın zayıflayabileceğine dair işaret verdi. Cuma günü gelecek veriler istihdamda son görünümü görmemiz ve Fed faiz politikasında belirleyici olacaktır. Bu ay açık iş sayısının azaldığı sektörler arasında sağlık ve sosyal destek, finans ve sigorta ile gayrimenkul yer alırken, bilgi sektöründe ise açık iş sayısında artış yaşandı. Dolar endeksi yükselişine devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri geriledi ve bu sabah tahvil faizleri %4.19’dan işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %4.14’ün altına inip inmemesi bundan sonra piyasa hareketleri açısından belirleyici olabilir.

%4.14’ün üzerinde kalacak bir tahvil faizi daha çok güçlenebilecek doları işaret ederken, %4.14’ün altına inebilecek olan faizler dolar endeksinde ki satışların devamı anlamına gelebilecek. Euro Bölgesi’nde ise büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisi beklentilerin üzerinde 48.7 puan açıklanırken, hizmetler sektöründe daralma 4. ayına taşındı. İmalat sektöründe daralmanın ardından hizmetler sektöründe de devam etmesi büyüme de aşağı yönlü beklentileri artırırken resesyon beklentilerini de kuvvetlendirdi. ÜFE aylık bazda %0.2 gelirken, yıllık bazda ÜFE de %-12.4’ten %-9.4’e yükselerek beklentiler dahlinde açıklandı. Eur/Usd ve Gbp/Usd pariteleri dolar endeksindeki değer kazancına bağlı olarak düşüş yaşamaya devam etti.

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde aşağı yönlü baskının Fed’in faiz duruşunu değiştirebileceği şekilde yorumlanması ve yılsonu pozisyon kapatmaların gerçekleşmesiyle altın fiyatları hafta başında açılışta rekor seviyeyi test etmişti ancak doların küresel bazda haftaya değer kazanarak başlaması altın ve gümüş fiyatlarında düşüşün yaşanmasını sağladı. Tahvil faizlerinin seyri değerli metallerde belirleyici olmaya devam edecektir. OPEC kararı sonrası petrol fiyatlarında düşüş sürüyor.

Bugün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak ham petrol stoklarının 1.3 milyon varil azalması bekleniyor. Avrupa ve ABD borsaları günü karışık bir seyirle kapatırken Asya borsaları bir süredir görülen düşüşün aksine tepki alımlarıyla günü alıcılı kapattı. Çin Shanghai endeksi ise negatif ayrışarak günü hafif satıcılı kapattı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkan Yardımcısı Ryozo Himino  faiz oranlarının pozitif bölgeye taşınması ve kurumsal sektör üzerindeki etkinin muhtemelen sınırlı olması durumunda hane halkının artan net gelirden muhtemelen fayda sağlayacağını söyledi ve negatif faiz oranı rejimini sona erdirmeye adım adım yaklaştığının sinyalini verdi.

Bugün ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdamın öncüsü kabul edilen ADP tarım dışı istihdamın 131 bin kişi açıklanacağı tahmin ediliyor. Euro Bölgesi’nde ise sabah açıklanan Almanya’dan fabrika siparişleri aylık bazda beklentilerin altında %3.7 azalış kaydetti.

Kaynak: Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı