The Pokemon Company International ile Van Gogh Müzesi iş birliğine imza attı

Van Gogh Müzesi'nin 50. Yıldönümünü kutlamak üzere Pokemon ve Van Gogh Müzesi, yeni izleyicileri Vincent van Gogh'un eserleriyle tanıştırmayı amaçlayan resmi bir iş birliğine imza attı.

The Pokemon Company International ile Van Gogh Müzesi iş birliğine imza attı

Pokemon ve Van Gogh Müzesi iş birliği, 28 Eylül'den 7 Ocak 2024'e kadar sürecek. Etkinlik boyunca online ve fiziksel olarak katılım gerçekleştirilebilecek. 

"Pokémon Van Gogh Müzesi'nde" (sürekli koleksiyon, kat 1)

Van Gogh Müzesi'nin sürekli koleksiyonunda yer alan Vincent van Gogh'un en ünlü eserlerinden bazıları, The Pokemon Company sanatçıları tarafından yapılan altı resim için ilham kaynağı oldu. Örnekler arasında Pikachu'nun Gri Fötr Şapkalı Otoportre'den (1887) ilham alan bir eserde gösterilmesi, Pokemon Sunflora'nın Van Gogh'un ünlü Ayçiçekleri'nin (1889) bir varyantında gizlenmesi ve Snorlax ve Munchlax'ı Yatak Odası’ndan (1888) ilham alan bir eserde dinlenirken bulmanız sayılabilir. Özel olarak tasarlanmış bu altı tabloyu Rietveld binasının (Rietveldgebouw) birinci katında beğeniyle izleyebilirsiniz.

Bir Pokemon Macerası etkinliği (6 yaş+, etkinlik broşürleri Atrium'da dağıtılır)

Pokemon Macerası broşürü, ziyaretçileri Vincent van Gogh'un eserleri arasında gezdirecek ve Pokemon Van Gogh Müzesi'nde adlı altı parçalık özel sunumdaki resimlerin ilham kaynaklarını tanıtacak. Etkinlik sırasında ziyaretçiler müzeyi ve resimlerin ardındaki hikayeleri keşfedecekler. Katılımcılar Pokemon Macerası etkinliğini tamamladıktan sonra, doldurdukları broşürü teslim ederek özel bir Pikachu x Van Gogh Müzesi promosyon kartı kazanabilecek. 

Pokemon x Van Gogh çevrimiçi öğrenme materyali - Van Gogh Okulda (Üst ilköğretim/alt ortaöğretim seviyesi)

Vincent, Japonya ile ilgili her şeye büyük hayranlık duyuyordu ve Japon baskı resimleri ona dünyaya farklı bakmayı öğreten en önemli unsurlardan biriydi. Güçlü renkler içeren düzlemler kullanmak, gündelik konulara yönelmek ve doğadaki ayrıntılara özen göstermek ona çekici geliyordu. Pokemon x Van Gogh iş birliğini bir başlangıç noktası olarak kullanan öğrencilerin, Van Gogh ve Japonya arasındaki bağlantıyı ve ilham kaynağının nasıl iki yönlü çalışabileceğini öğrenmesi hedefleniyor. 

"Pikachu nasıl çizilir" video rehberi (Restaurant Rietveldgebouw 0)

Müzede, ziyaretçilere hayranların en sevdiği Pokemon Pikachu'nun nasıl çizileceğini öğreten ve onları kendi başlarına denemeye teşvik eden rehberli bir video etkinliği de bulunuyor.

The Pokemon Company International Lisanslama Direktörü Mathieu Galante, "Her zaman Pokemon hayranları için benzersiz ve eğlenceli deneyimler yaratabileceğimiz harika iş ortakları arıyoruz ve Van Gogh Müzesi ile çalışırken bunu gerçekten bulduk." dedi. "Pokemon'un arkasındaki ilham ile Vincent Van Gogh'un en ünlü eserlerinden bazılarının arkasındaki ilham arasında güçlü bir bağ olduğuna inanıyoruz. Bu iş birliği sayesinde çocukların Van Gogh ve Pokemon'un inanılmaz eserleri aracılığıyla sanat dünyasını keşfederek kendilerini bu dünyanın içine bıraktıklarını görmeyi umuyoruz." şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı