"Rize çayı" THY'nin ikram menüsünde yer alacak

RİZE - 03.06.2023 - HİBYA - Rize Valisi Kemal Çeber, Türk Hava Yolları’nın (THY) ikram menüsünde yer alan çayın “Rize Çayı” adıyla sunulacağını açıkladı.

Rize Valisi Kemal Çeber’in, Türk Hava Yolları’nın (THY) ikram menüsünde yer alan yurtiçi ve yurtdışı tüm uçuşlardaki çayın coğrafi işaretli 'Rize Çayı' adıyla sunulması için yürüttüğü görüşmeler neticelendi.

Vali Kemal Çeber, Rize’nin tanıtımı için çok önemli olan bu konu için THY’ye bulunduğu istekte; Rize olarak çayının ulusal ve uluslararası tanınırlığını çok önemsediklerini ve bunun için gayret ettiklerini ifade ederek, bu alanda ‘Rize Çayı’nın coğrafi işaretini aldıklarını hatırlattı.

Vali Kemal Çeber, THY'nin ikram menüsünde Rize’nin önemli geçim kaynağı, sosyal kültürel değeri ve coğrafi işaretli ürünü olan çayın ‘Rize Çayı’ olarak isimlendirilmesini arzu ettiklerini kaydetti. Bunun hem tanıtım çalışmalarına destek vereceğini hem de Türkiye’de çay üretiminin yüzde 72'sini teşkil eden, dünyada üzerine kar yağan tek çay olan, içinde hiçbir kimyasal kullanılmayan, kendisine has aroması bulunan Rize çayına anlam katacağını ifade etti.

Vali Çeber, çayın coğrafi işaret tesciline uygun olarak Rize Çayı adıyla sunulmasının hem bir doğrunun tespiti hem tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi hem de Rizelinin hakkının teslimi olacağını ve bunun tüm hemşehrilerini mutlu edeceğini belirtti.

Vali Çeber uzun süredir devam eden girişimlerinin olumlu neticelenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek Rize çayı için çok önemli olan ve çaya seviye atlatan bu gelişmenin Rize'ye ve çay üreticilerine hayırlı olmasını diledi.

  Hibya Haber Ajansı