QUA Granite, Contemporary İstanbul'da yer alacak

Contemporary İstanbul’un 18. Edisyonunda CIF Dialogues kapsamında düzenlenecek “Sanat Mimarlık ve Sürdürülebilirliğin Bir Araya Geldiği Yer” başlıklı söyleşi ile 29 Eylül Cuma günü saat 13.30- 14:30 arasında sanatın büyüleyici dünyasında ilham dolu bir keşfe çıkmaya hazırlanılıyor.

QUA Granite,  Contemporary İstanbul'da yer alacak

QUA Pavilion’un tasarımcısı Ömer Pekin’in taş anıtlardan ilham alarak oluşturduğu eseri 1 Ekim 2023 tarihine kadar Tersane İstanbul’da sergilenmeye devam edecek.

CIF Dialogues’da ilham dolu bir yolculuk!

Contemporary İstanbul’un 18. Edisyonunda 29 Eylül Cuma günü saat 13.30- 14:30 arasında CIF Dialogues kapsamında “Sanat Mimarlık ve Sürdürülebilirliğin Bir Araya Geldiği Yer” başlıklı söyleşide Ömer Pekin'in eseri ile sanatın mekanla ilişkisi sorgulanacak.

Sanatın özünü ve işlevini anlama çabalarının tetikleneceği söyleşi, Dr. Feride Çelik moderatörlüğünde gerçekleşecek. QUA Pavilion'un tasarımcısı Mimar Ömer Pekin, QUA Granite Pazarlama Müdürü Hande Sarpkaya ve Contemporary İstanbul Direktörü Aslı Ünal’ın konuşmacılar arasında yer aldığı söyleşide; sanatın şehirlerimizi, sokaklarımızı ve toplumumuzu nasıl şekillendirdiğine dikkat çekilerek, sanatın büyüleyici dünyasında, dinleyiciler ile ilham dolu bir keşfe çıkılacak.

Toplumun kültürel ve estetik deneyiminin nasıl şekillendirebileceği konusunda düşündürücü bir perspektif…

Özel sektör ile sanatçı arasındaki iş birliği potansiyelinin altını çizen ve bu tür ortaklıkların kamusal alanlarımızı şekillendirmedeki dönüştürücü gücünü ortaya koyan Pekin’in eseri, sanatın varlığının mekanın içinde mi yoksa sanatın bizzat kendi içinde mi doğduğu sorusunu yeniden düşünmeye zorluyor.

Tersane İstanbul’un eşsiz Haliç manzarası karşısında bulunan QUA Pavilion, 30 metrekarelik alanda, toplam 2 bin 800 adet geri dönüşüm için ayrılmış materyallerden ve 10 katlı bir binanın dış cephe kaplamasında kullanılacak kadar üründen oluşuyor. Eserde kullanılan doğal taş malzemesi, Qua Granite'in üretim yolculuğunu yansıtmasının yanı sıra, Pekin’in doğadan aldığı ilhamı Contemporary İstanbul’un büyüleyici atmosferinde sanatla buluşturuyor.

Sarpkaya: “Sürdürülebilir bir geleceği birlikte inşa etmek için sanatın gücünden destek alıyoruz.”

QUA Granite Pazarlama Müdürü Hande Sarpkaya, ''QUA Granite olarak sürdürülebilirliği kendimize misyon ediniyor ve bu doğrultuda birçok çalışma yapıyoruz. Ülkemizin geleceğine yatırım yapma hedefimizle, bu yıl da sürdürülebilirlik yönümüzü vurgulayan bir çalışmanın daha altına imzamızı atıyoruz. Geri dönüşüm için ayrılan taşlarımız, sanatçı Pekin’in yaratıcı fikirleriyle yeniden şekillenip, tüm üretim süreçlerimizdeki sürdürülebilir çevre dostu anlayışımızı sanatsal bağlamda karşımıza çıkarıyor. Contemporary İstanbul’un büyüleyici atmosferinde yeniden düşünmeye davet ederek sürdürülebilir bir geleceği birlikte inşa etmek için sanatın gücünden destek alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Qua Mimari Pavilyon'un tasarımcısı Mimar Ömer Pekin, “Bu proje, sadece görsel bir estetik sunmakla kalmayıp aynı zamanda sürdürülebilirlik ve yaratıcılık açısından da ilham verici bir süreç içeriyor.” dedi  ve şöyle devam etti: ''QUA Granite'in üretim yolculuğuyla şekillenen QUA Pavilion, malzemeyi strüktüre dahil ettiği renkle birleştirerek büyük ölçekli bir projeyi Haliç’in eşsiz manzarası eşliğinde sunuyor. Sadece görsel bir estetik sunmakla kalmayıp aynı zamanda sürdürülebilirlik ve yaratıcılık açısından da ilham verici bir süreç içeren bu proje mekanın ötesine geçerek sanat ve mimarinin birleşimini sergiliyor. QUA Granite ile Contemporary İstanbul kapsamında gerçekleşen iş birliğimiz, mimari ve sanat alanlarında süregelen pratiğim için ortak bir alan açtı. Sunulan büyük ölçekli bu proje, malzemeyi strüktüre dahil ettiği renkle birlikte ele alışı ve yapının genel kurgusu itibarıyla ilham verici bir süreç oldu.''

  Hibya Haber Ajansı