Konya Ilgın'ın maden sahasındaki UMREK raporlaması

Konya Ilgın Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin maden sahasındaki Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) raporlamasına ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Konya Ilgın'ın maden sahasındaki UMREK raporlaması


Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, şöyle denildi:

''Daha önce kamuya duyurulduğu üzere, şirketimizin bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin işletme ruhsatına sahip olduğu 2444 ve 1247 ruhsat numaralı Konya'nın Ilgın ilçesindeki maden sahalarındaki kömür kaynağının UMREK tarafından yetkilendirilmiş kişiler tarafından UMREK norm ve standartlarına uygun olarak tespit edilmesi için yürütülen çalışmalar neticesinde, UMREK (2018) koduna uyumlu olarak Güvenli ve Verimli Maden Teknolojileri San. ve Tic. Limited şirketi tarafından düzenlenen 10 Ocak 2022 tarihli kömür kaynak kestirim raporunda özetle, sahalardaki 188 milyon ton kömür kaynağın tamamının potansiyel kategoride sınıflandırıldığı ve maden rezerv kestirim çalışmasına geçebilmek için ilave çalışmalara ihtiyaç olduğu belirtilmişti. UMREK 2023 koduna göre potansiyel kategori kaynak sınıflaması mümkün olarak değiştirilmiş olup, bu çerçevede mümkün kategoride sınıflandırılmış kömür kaynağının belirlenmiş ve/veya ölçülmüş kömür kaynağı kategorisine yükseltilmesi için gerekli çalışmaların yapılarak UMREK (2023) koduna uyumlu olarak raporlanması için Güvenli ve Verimli Maden Teknolojileri San. ve Tic. Limited şirketi ile 21 Kasım 2023 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Çalışmaların 2024 Haziran ayına kadar tamamlanması planlanmaktadır.''  

  Hibya Haber Ajansı