İmamoğlu: ''Biz, anketten medet ummuyoruz''

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, anketlerden medet ummadıklarını söyledi.

İmamoğlu: ''Biz, anketten medet ummuyoruz''

İmamoğlu, Sultangazi’deki İBB Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği “Kanaat Önderleri ve STK Buluşması” öncesinde açıklamalarda bulundu.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'un yayımladığı anket açıklamasına ilişkin, ''Biz, anketten medet ummuyoruz. Yani bizim konumuz da anketimiz de sahadaki vatandaşlarımız. Onun için muhtemelen anketten medet umanlar, sıklıkla anket açıklayacaklar. Ama biz gerek duyarsak, lüzum duyarsak açıklarız. Şu an hiçbir lüzum duymuyorum. Gayet sağlam sürecimiz işliyor.'' görüşünü aktaran İmamoğlu, konut ve kentsel dönüşüm konusuna ilişkin şöyle dedi:

''650 bin konut demesi için bir insanın…Türkiye'nin en güçlü kurumunun başında. 5 yıldır Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, Emlak Konut, bakın İller Bankası… Bütün finansmanlar elinde. 650 bin konutun, yaklaşık açıkladığı sistem üzerinden söylüyorum…Bakın; biz, 5 yılda 8 bin 500 konut yapan bir anlayışın ve her yıl yüz binlerce konut yapacağız diye kampanyalar açıklayan bir anlayışın ve hiçbirini yapmayan… Bakın; yaklaşık 10 yıldır, ben hatırlıyorum, ‘Yılda 100 bin konut’ diye bir kampanya başlattılar, ‘Yılda 50 bin konut’ diye bir kampanya başlattılar. Hepsini toplasanız, 100 bin konut yapmıyor.”

İmamoğlu, Kurum'un İliç'teki ÇED raporuyla ilgili açıklamalarına yönelik, ''Dünyanın şu anda en büyük mücadele verdiği iki ana unsur biliyor musunuz? Yaşamı etkileyen. Yani çevre dediğiniz iklim değişikliğiyle mücadele; çevre dediğiniz küresel ısınmayla mücadele; susuzlukla mücadele, kıtlıkla mücadele, kuraklıkla mücadele. Bu çok ciddi iş.  Ve bu uzun süre taşınmayan bu sorumluluğun bir parçası da kendisi. Çünkü onlar, kuralları uygulanmıyorlar; onlar, talimatlar uyguluyorlar. Çok net.” iddiasında bulundu.

  Hibya Haber Ajansı