Binde Bir Yavaşlamanın İnanılmaz Değeri

Eylül ayına fırtına gibi giren dünya borsaları, ilk yarısında % 3 yükselirken Almanya Dax % 4 yükseldi. Yılbaşından beri büyük borsalarda getiriler, % 17-%20 arasında değişiyor. Dünyada yavaşlama var ama kriz yok. Üstelik Merkez Bankaları, piyasaları rahatlatmak için para dağıtmaya ve faizleri indirmeye devam ediyor. Bu da varlık fiyatlarının şişmesine katkı sağlıyor. İste dün akşam Amerika Merkez Bankası, beklentilere paralel olarak faizi % 0.25 daha indirerek %1.75-%2.00 aralığına çekti. Fakat bir sorun var!

FED, 2018 yılında ekonomiyi yavaşlatmak için faizi 4 kez artırarak % 2.25–2.50'ye yükseltmişti. 2019 yılında da ekonominin % 2.5 büyüyeceğini öngörerek faizi 3 kez daha artıracağını açıklamıştı. Fakat 19 Aralık 2018 toplantısında, 2019 yılı büyüme beklentisini % 2.5’dan % 2.3’e indirdiği için faiz artırım beklentisini 3’den 2’ye indirdi. 2019 yılında ise bırak iki artırımı iki indirim yaptı ama dün akşam ABD ekonomisine ilişkin 2019 büyüme tahmini % 2.1'den %2.2'ye çıkardı (!) Yahu, nerde görülmüş ekonominin % 0.1 daha az küçülmesi için +2 artırımdan -2 ye faiz öngöründe % 1.0 değişiklik yapmak. Başkan Powel, bu tuhaflık için; “risklere karşı sigorta sağlamak için faiz indirdik" dedi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Trump’a şirin gözükmek için “50 baz puan artıralım” deyip dünkü karara itiraz etmişken Kansas City Fed Başkanı Esther L. George ve Boston Fed Başkanı Eric S. Rosengren “faizi indirmeyelim, bu seviye yeterli” demiş.

FED üyeleri arasında konsensüsün olmaması ve gelecek faiz öngörülerinde daha fazla indirimin gözükmemesi ile faiz indirim yolunda ara verileceği anlaşılıyor. Eğer ekonomi daha kötüye giderse artık 3 yada 4 toplantı sonra indirim gelebilir. Şimdi izle-göre geçiyorlar. Oysa bazı büyük bankalar, önümüzdeki 4 toplantıda % 0.25 lik indirim beklenebileceğine değinmişti. Vermeyince Mabud, neylesin Mahmud! Trump bile isyan etti: “Cesaret yok, mantık yok, vizyon yok! Yine başarısız FED”

FED’in kararı sonrasında BAE, Bahreyn, Ürdün, Katar, S. Arabistan ve Hong Kong da faizi aynı oranda indirdi. Brezilya Merkez Bankası % 0.50 indirdi. Bu sabah Japonya MB değişiklik yapmadı. Bugün Endonezya, İsviçre, Norveç, Tayvan, İngiltere ve Güney Afrika Merkez Bankası faiz kararları da gelecek.

STRATEJI

BIST100 Endeksi 15 günlük yükselen trendde 95 binden 103 bine ulaştı. Gelen kâr satışları ile 101,500 desteğine geldi. Bundan sonrası önemli. 102,000 üstüne çıkamadığı sürece aşağı baskısı sürebilir. Hedge dikkat!

ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş

© Hibya haber ajansı. Tüm hakları saklıdır.