Bakan Ersoy: "Türkiye UNESCO’da 2’nci sıraya yükseldi"

Türkiye’nin 4 kültürel mirası daha Botsvana’nın Kasane şehrinde gerçekleştirilen 18. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nın bugünkü oturumunda koruma altına alındı. 

Bakan Ersoy:

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin yaşayan mirasları olan “Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcrası, “İftar ve İftar ile İlgili Sosyo-Kültürel Gelenekler”, “Sedef Kakma Sanatı” ile “Tezhip Sanatı” UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne kaydedildi.

Türkiye bu kararla UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri'ne en çok unsur kaydettiren ülkeler sıralamasında bir basamak yükselerek 2’nci sıraya yerleşti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 
 
“UNESCO’dan beklenen müjde geldi... UNESCO'nun koruma altına aldığı yeni kültürel değerlerimiz hayırlı olsun. İftar Gelenekleri, Sedef Kakma Sanatı, Tezhip Sanatı, Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcrası. Türkiye aynı zamanda, "UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri"nde 30'a ulaşan kültürel değeriyle en çok unsur kaydettiren 2’nci ülke oldu.”

  Hibya Haber Ajansı