Bir başka WordPress sitesi

Uluslararası piyasalar raporu

10

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü Fransa dışında yükselişle tamamladı. Almanya’da DAX 30 endeksi % 0,36 yükselerek 15.599,23 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi % 0,25 artarak 7.222,82 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 0,92 değer kazanarak 26.815,79 puana yükseliş gösterirken Fransa’da CAC 40 endeksi % 0,31 değer kaybederek 6.712,87 puana  geriledi.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapattı. Dow Jones endeksi % 0,18 artışla 35.741,15 puana yükselirken S&P 500 endeksi % 0,51 artarak 4.567,86 puana ve Nasdaq endeksi ise % 0,90 kazançla 15.226,7 puana yükseliş gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün yatay seyrederken bu sabah % 1.64 seviyesinden işlem görmekte. Dolar endeksi ise çok kritik bir bölge olan 93.44 seviyesinden yükseliş göstermekte. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklardaki görüşümüzü koruyoruz. Özellikle 3 Kasım’daki Fed faiz kararı sonrası doların küresel bazda artacağı bir döneme geçiş bekliyoruz. ABD borsaları ise rekor kırmaya devam ediyor Dün S&P ve Dow Jones tarihi rekorlarını yenilediler. ABD’de şirket bilançolarının pozitif gelmesi endeksleri yukarı taşımaya devam ediyor.

ABD’de Juniper Networks Inc, IDEX Corp, Alphabet Inc, Enphase Energy Inc, Ameriprise Financial Inc, Chubb Ltd, Boston Properties Inc, Fortune Brands Home & Security Inc, Twitter Inc, Microsoft Corp, Digital Realty Trust Inc, Equity Residential, Visa Inc, Texas Instruments Inc, CH Robinson Worldwide Inc, Advanced Micro Devices Inc, Teradyne Inc, Corning Inc, 3M Co, Ecolab Inc, United Parcel Service Inc , Waste Management Inc, Invesco Ltd, Pentair PLC, General Electric Co, MSCI Inc, S&P Global Inc ve  Lockheed Martin Corp şirketleri bilanço açıklayacak.

Facebook 3. çeyrek bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin 3. çeyrekte elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 35 artışla 29 milyar dolara çıktı. Facebook, 2020’nin aynı döneminde 21,5 milyar dolar gelir elde etmişti. Bu dönemde Facebook’un elde ettiği gelir beklentilerin gerisinde kalırken, şirketin 3. çeyrekte 29,6 milyar dolarlık gelir açıklayacağı tahmin ediliyordu. Şirketin net karı da 3. çeyrekte % 17 artışla 9,2 milyar dolara yükseldi. Facebook, 2020’nin Temmuz-Eylül döneminde 7,8 milyar dolar net kar elde etmişti. Facebook’un 2020’nin 3. çeyreğinde 2,71 dolar olan hisse başına karı da bu yılın aynı döneminde 3,22 dolara yükseldi. Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısında da bu dönemde artış kaydedildi. Günlük aktif kullanıcı sayısı, Eylül ayı itibarıyla yıllık bazda % 6 artarak 1,93 milyara ulaştı. Sosyal paylaşım sitesinin aylık aktif kullanıcı sayısı da aynı dönemde % 6 artışla 2,91 milyar oldu. Şirket, yılın 4. çeyreğinde ise gelirinin 31,5 milyar dolar ile 34 milyar dolar arasında olmasının beklendiğini bildirdi. Analistler, şirketin 4. çeyrek gelirinin 34,8 milyar dolar civarında olmasını bekliyordu. Facebook’un açıklamasında, Apple’ın iOS 14 değişikliklerinden kaynaklı sebepler, makroekonomik ve yeni tip korornavirüs ile ilgili faktörler ışığında 4. çeyreğe ilişkin belirsizlik olduğu aktarıldı.

The Information’ın haberine göre ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), son birkaç ay içinde Apple Inc’e yönelik iki yıldır süren rekabet soruşturmasını hızlandırması dava olasılığını artırdı. Haberde, DOJ hukukçularının Apple’a, müşterilerine ve rakiplerine, şirketin iPhone üzerindeki sıkı kontrolünü nasıl sürdürdüğü hakkında sorular sorduğu belirtildi. Habere göre, soruşturmanın “özellikler hala değişmekle birlikte, bir davaya yol açması muhtemel”. DOJ yorum yapmayı reddetti, Apple ise yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Netflix Inc.’in uzun vadeli kredi notu, S&P Global Ratings tarafından iki basamak artırılarak ‘ blue chip’ statüsüne yükseltildi. Online film şirketi S&P tarafından, durağan bir görünümle yatırım yapılabilir sınıfın en düşük seviyesi olan ‘BBB’ olarak derecelendirildi. Derecelendirme şirketi, yayınladığı bir raporda, yükseltmenin arkasındaki nedenler olarak Netflix’in artan marjlarını ve nakit akışı beklentilerini gösterdi.

Blue Origin ve Sierra Space, “Orbital Reef” adı verilen düşük Dünya yörüngesinde ticari olarak geliştirilmiş, sahip olacakları ve işletecekleri bir uzay istasyonu inşa etmeyi planladıklarını açıkladı. Proje Boeing, Redwire Space, Genesis Engineering Solutions ve Arizona State University gibi gruplar tarafından destekleniyor. Blue Origin yaptığı açıklamada, “Uzayda birden fazla yeni pazar açmak için tasarlanan Orbital Reef, herkese yörüngede kendi adresini kurma fırsatı verecek. Bu eşsiz destinasyon, araştırma, endüstriyel, uluslararası ve ticari müşterilere uzay taşımacılığı ve lojistik, uzay yerleşimi, ekipman konaklama ve gemi mürettebatı dahil operasyonlar dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları maliyet açısından rekabetçi uçtan uca hizmetleri sunacak.” dedi. İstasyonun bu on yılın ikinci yarısında faaliyete geçmesi bekleniyor.

İngiliz istihbarat servisleri, casusluk için veri analitiği ve yapay zekanın (AI) kullanımını artırmayı amacıyla gizli olarak sınıflandırılmış materyalleri temin etmek için Amazon Web Services (AWS) ile bir sözleşme yaptı. Financial Times’ın haberine göre, İngiltere’nin GCHQ istihbarat ajansı, yüksek güvenlikli bir bulut sisteminin satın alınmasını destekledi. Bunun MI5 ve MI6 ile ortak operasyonlar sırasında Savunma Bakanlığı gibi diğer devlet daireleri tarafından kullanılacağı belirtildi. Anlaşma bu yıl Amazon.com Inc’in bulut hizmeti birimi olan AWS ile imzalandı ve ajansların verilerinin İngiltere’de tutulacağı belirtildi. İngiltere’nin GCHQ gizli dinleme ajansındaki siber casusları, Şubat ayında yaqptıkları açıklamada, düşmanca dezenformasyona karşı koymak ve çocuk istismarcılarını tuzağa düşürmek için büyük miktarda küresel verideki kalıpları ortaya çıkarmak için yapay zekayı tamamen benimsediklerini ifade etmişti.

General Electric Co.’nun jet motoru bölümü, pandeminin neden olduğu düşük seviyelerden toparlanmaya devam ederek, holdingin tedarik zincirindeki kargaşaya rağmen Wall Street beklentilerini aşan bir kâr elde etmesine yardımcı oldu. Şirket düzeltilmiş karının eyrekte hisse başına 57 sente yükseldiğini söyledi. Bloomberg tarafından derlenen bir tahmin anketine göre, analistler 43 sent kar bekliyordu. Satışlar %0,5 düşüşle 18,4 milyar dolara gerilerken, Wall Street 19,3 milyar dolarlık satış bekliyordu. Ancak endüstriyel serbest nakit akışı, analistlerin beklediği yaklaşık 1 milyar dolardan çok daha yüksek olan 1,7 milyar dolar olarak açıklandı. Şirket ayrıca, yıl için hisse başına kar tahminini, daha önceki 1,20 dolardan 1,80 ile 2,10 dolar aralığına yükseltti.

DAX

Dax endeksi , dünü % 0,36 yükselerek 15.599,23 puandan tamamlarken endeks bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.790 seviyesinin kırılması halinde önce 15.930 ve arkasından 16.028 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.694 desteğinin altında önce 15.560 ve arkasından 15.266 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi ,  dünü % 0,18 artışla 35.741,15 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri  alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 35.924 seviyesinin kırılması halinde önce 36.011 ve arkasından 36.124 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 35.682 desteğinin altında önce 35.434 ve arkasından 35.290 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi , dünü % 0,51 artarak 4.567,86 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4589 direncinin kırılması halinde önce 4602 seviyesi ve arkasından 4620 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4576 desteğinin altında önce 4545 ve arkasından 4513 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak: Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.