Bir başka WordPress sitesi

Uluslararası piyasalar raporu

24

Avrupa borsaları dünü yükselişle kapattı. Almanya’da DAX 30 endeksi % 1,05 değer kazanarak 15.194,49 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 1,95’lik yükselişle 25.956,02 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi % 1,52’lik artışla 6.576,28  puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi %  0,94 artarak 7.077,1 puana düşüş gösterdi. Avrupa borsaları dünü pozitif kapatırken önemli desteklerden gelen tepki alımlarını izledik.

Bugün gelen verilerde Euro Bölgesi’nde aylık bazda perakende satışlar beklentilerin altında % 0,3 açıklanırken yıllık bazda perakende satışlarda benzer şekilde beklentilerin altında % 0,0 olarak gerçekleşti.

Bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Elektrik ve doğalgaz fiyatları neredeyse her gün yeni bir rekor kırarken, bazı enerji şirketleri artan maliyetler nedeniyle operasyonlarına geçici süreyle ara vermeye başladı. Alman amonyak üreticisi SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH Salı günü yaptığı açıklama ile doğalgaz fiyatlarındaki artışın etkisini telafi edebilmek için üretimini %20 azaltacağını duyurdu. Energy Intensive Users Group da İngiliz hükümetine acil önlemler alma çağrısında bulundu. Gruptan dün yapılan açıklamada, doğalgaz krizinin gübreden metallere tüm sektörleri olumsuz etkilediği, hükümetten bir adım gelmediği takdirde üretim kesintileri ve arz zinciri darboğazları yaşanacağı uyarısı yapıldı.

Alman çip üreticisi Infineon Technologies, gelecek yıl yatırımlarında % 50’lik bir artış planladığını bildirdi. Infineon, gelecek yıl, bu yılki yaklaşık 1,6 milyar eurodan fazla, 2,4 milyar euro (2,8 milyar dolar) yatırım yapacağını açıkladı. Finans şefi Sven Schneider, “Başlangıçta mevcut tesislere yatırım yapıyoruz.” diyerek, Infineon’un daha fazla kapasite eklemesi gerekip gerekmediğini değerlendirdiğini, ancak buna karar vermek için henüz çok erken olduğunu kaydetti.

Alman otomotiv üreticisi Mercedes-Benz’in otomobil ve hafif ticari araç teslimatları yılın üçüncü çeyreğinde yarı iletken kıtlığı nedeniyle % 30,2 geriledi. Mercedes markasını bünyesinde bulunduran ve merkezi Stuttgart’taki Daimler AG Grubu tarafından yapılan açıklamada, Mercedes Benz’in otomobil ve hafif ticari araç teslimatlarının yılın temmuz-eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 30,2 düşüşle 428 bin 361’e gerilediği duyuruldu. Açıklamada, ” Çip olarak tabir edilen bazı yarı iletken bileşenlerin dünya genelindeki tedarik sıkıntısı, üçüncü çeyrekte müşterilere küresel teslimatları etkiledi. Bu özellikle eylül ayında etkiliydi.” ifadesine yer verildi.

ABD borsaları günü alıcılı kapattı. Dow Jones endeksi % 0,92 artarak 34.314,67 puana ve S&P 500 endeksi % 1,05 artışla 4.345,72 puana, Nasdaq endeksi % 1,25 kazançla 14.433,8 puana düşüş gösterdi. Gelen verilerin iyimserliği ve Fed üyelerinin konuşmalarının ardından dolar endeksinde yükseliş yaşanırken ABD 10 yıllık tahvil faizinin  bizim için kritik nokta olan % 1.55’i aştığını izliyoruz. Eğer tahvil faizleri % 1.55 seviyesinin üzerinde tutunur ise % 1.75’e doğru atak yapabilir ve buda küresel bazda doların değer kazanmasını destekleyebilir. ABD borsaları dünü alıcılı kapatırken  gelen  olumlu verilerin ekonomiyi desteklemesinin yansımalarını izledik.

Bugün ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncüsü kabul edilen özel sektöre ait ADP tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde 568 bin kişi olarak gerçekleşirken, son 2 aydır ADP Tarım Dışı İstihdam verilerinde artış görülmekte. İstihdamda gördüğümüz artış Cuma gününe ilişkin verilerde beklentileri yükseltirken istihdamda düzelme olması halinde dolar küresel bazda değer kazanacakken borsalarda ve altın,gümüş gibi emtailarda satış baskısı artabilir. İstihdamın bozulması halinde ise dolar küresel bazda değer kaybedecekken borsa,altın ve gümüş değer kazanabilir. 

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, siyahi bir çalışanına, iş yerinde ırkçı ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle yaklaşık 137 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. California’da görülen davada jüri heyeti, ABD’li şirketin San Francisco Bay bölgesindeki Fremont fabrikasında, asansör operatörü olarak çalışan 53 yaşındaki Owen Diaz’a ırkçılık yapıldığına karar verdi. Kararda, 2015-2016 yılları arasında Diaz’ın çalıştığı 9 ay boyunca ırksal olarak düşmanca bir iş ortamına maruz bırakıldığı ve ırkçı tacizleri önlemek için Tesla yönetiminin makul adımlar atmadığı kaydedildi. Duruşma sonunda jüri heyeti, Tesla’nın Diaz’a 6,9 milyon dolar manevi tazminat ve 130 milyon dolar da cezai tazminat ödemesini emretti. Mayıs ayında görülen başka bir davada, 10 bin kişinin çalıştığı Tesla’nın Fremont’taki fabrikasında, Melvin Berry adlı diğer bir siyahi çalışan da ırkçı ayrıma uğradığı gerekçesiyle açtığı davada 1 milyon dolar tazminat hakkı kazanmıştı.

Amazon, gıda ürünleri dışındaki ürünlerin satışının yapıldığı ABD dışındaki ilk mağazasını İngiltere’de açtığını duyurdu. Kent şehrindeki Bluewater Alışveriş Merkezi’nde yer alan Amazon mağazası, online müşterileri tarafından “4 yıldız ve üstü” ile değerlendirilmiş yaklaşık 2 bin ürünü bir arada sunuyor. ABD’de benzer şekilde yıldızlı ürünlerin satıldığı 30 mağazası olan Amazon’un, elektronik ürünlerden ev aletlerine, mutfak ürünlerinden video oyunlarına kadar geniş bir ürün seçkisi bulunuyor. Mağazada, “en çok istenenler” bölümünde, online perakende şirketi müşterilerinin tercih ettiği ürünler sergileniyor. Mağazada, internet sitesindeki ürünlerle aynı fiyat sunuluyor.

DAX

Dax endeksi , dünü % 0,79 düşerek 15.036,55 puandan tamamlarken endeks bugün yataya yakın alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.260 seviyesinin kırılması halinde önce 15.445 ve arkasından 15.789 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.043 desteğinin altında önce 14.840 ve arkasından 14.594 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , dünü % 0,94 azalarak 34.002,92 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 34.125 seviyesinin kırılması halinde önce 34.413 ve arkasından 34.640 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 33.750 desteğinin altında önce 33.561 ve arkasından 33.280 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi , dünü % 1,30 azalışla 4.300,46 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4347 direncinin kırılması halinde önce 4385 seviyesi ve arkasından 4402 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4322 desteğinin altında önce 4279 ve arkasından 4234 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.