Bir başka WordPress sitesi

Piyasaların yönü

16

BIST100… Geçen hafta, açıklanan olumsuz global enflasyon verilerine rağmen risk iştahının fazla olması sebebi ile endeks haftalık bazda yükseliş ile kapattı. Bu hafta ise yükselişini korumaya devam etmektedir. Global piyasalarda bu hafta özellikle ekonomik takvim tarafında global PMI, imalat ve tüketici güven verileri ağırlık tutmaktadır. Global enflasyon endişeleri ve mücade ile ilgili Biden’in bugün bisr konuşma yapması beklenmektedir.

 

 

USDTRY… TCMB faiz oranını 100 baz puan indirme kararı sonrası parite yukarı yönlü yükselişini güçlendirerek 11 TL seviyesinin üstünden seyretmişti. Özellikle hafta sonuna doğru piyasalar kapanmadan resmi gazete ile ilgili spekülasyon oluşması bu harekete destek vermişti. Ancak mevcut yükselişin enflasyon ve yapısal endişelerden gelmesi genel yükseliş eğilimine güç vermektedir. Bununla birlikte global enflasyon endişeleri USDTRY paritesinde yukarı yönlü baskı yaratmaya devam etmektedir. Sabah saatlerinde USDTRY 11.7024TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURTRY… Türk Lirası geçen hafta da genel olarak majör para birimleri karşısında negatif bir görünümünü sergilemeye devam etti. EURTRY kuru geçen hafta içinde diğer Türk Lirası kur çiftlerinde olduğu gibi TCMB faiz kararı ile de yukarı yönlü baskılanmaya devam etmektedir. Sabah saatlerinde

EURTRY kuru 13.1517TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Geçen haftalarda EURO bölgesinde açıklanan enflasyon verileri beklenenden yüksek gelerek global enflasyon endişelerini daha da güçlendirmiştir. Özellikle enflasyon baskısının etkisi ile Avrupa ülkelerinde pandemi sebepli kapanma tedbirlerinin tekrar gündeme gelmesi makro göstergelerdeki toparlanmada gecikme yaşanabileceği endişesi aşağı yönlü baskılanmaktadır. Özellikle Bundesbank’ın %6 enflasyona hazır olun açıklamaları bu yöndeki beklentileri daha da güçlendirmektedir. Bununla bereber Merkel’in kapanma konusunda daha sert tedbirler alınması gerektiğinin belirtmesi ve alınabilecek tedbirlere işaret etmesi özellikle EURO bölgesinde büyüme beklentilerini aşağı yönlü baskılıyabilir. Sabah saatlerinde EURUSD 1.1238 seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

XAUUSD… Geçen hafta ons altın yükseliş momentumunu yavaşlatarak yatay bir seyire geçmişti. Özellikle geçen haftalarda açıklanan enflasyon verileri ve pandemi endişeleri üzerinden global enflasyonun kalıcılığı etkisi değerli metale değer saklama aracı olarak yukarı yönlü ivme vermektedir. Ancak dün açıklanan ABD ikinci el konut satışlarının beklenenden iyi gelmesi, altını negatif yönde baskılamıştır. Bu hafta içinde gözler yayımlanacak FED tutanaklarında olacaktır. Eğer varlık alımının daha hızlı yapılmasına dair ibareler bulunuyor ise bu ons altını daha da baskılayabilir. Sabah saatlerinde 1805.81$ seviyelerine seyretmektedir.

 

 

GLDGR… Gram altın geçen hafta özellikle hem dolar hem de ons bazında altın fiyatlarının yükselmesi ile yukarı yönlü ivme kazanmıştı. Haftaya ons altının düşüşü ve doların yükselişi ile yatay bir seyir izleyerek devam etmektedir. Sabah saatlerinde Gram altın 679.83TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

BRENT… Geçen haftalarda OPEC+’in kademeli üretimi artırma planından devam kararı sonrasında ABD başkanı Biden’in bir karşılık vereceğine dair beklentiler piyasa tarafında yükselmişti. Bu hafta Japonya ve ABD fiyat artışını önlemek amacı ile bu hafta petrol rezervlerinin kullanımına açılmasına ilişkin ortak bir açıklama planlıyor ve dün OPEC+ tarafından ayrı bir açıklama daha geldi. Olası rezervlerin kullanımı ya da pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdir. Sabah saatlerinde Brent petrol 78.29$ seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

S&P500… Geçen haftalarda EURO bölgesi ve İngiltere’nin enflasyon verileri beklenenin üstünde geldi ve piyasaları baskılamak devam etmesi açısından bir risk unsuru taşımaya devam etmektedir. Ayrıca Avrupa tarafında pandemi kaynaklı kapanma tedbirlerinin gündemde olması global piyasaları baskılayan bir diğer unsur olarak göze çarpmaktadır. Bununla birlikte dün Biden FED başkanlığı için Powell’ı aday göstererek doğru kişi olduğuna inandığını belirtti. Endeks vadelileri sabah saatlerinde 4673 seviyesinde seyretmektedir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.