Bir başka WordPress sitesi

Piyasaların yönü

9

BIST100… TCMB’nin Faiz Kararına Odaklanıldı… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi TCMB haftasında pozitif bir görünüm sergiliyor. BIST100 endeksi dün gün içerisinde 1,427-1,437 puan aralığında işlem görürken günü %0.21 değer kazancıyla 1,432.80 puandan tamamladı. Piyasalar bugün TCMB’nin faiz kararına odaklanacak. Piyasa katılımcıları politika faizinde 50-100 baz puan arasında indirime gidilmesini bekliyor. Global tarafta ise 3.çeyrek bilançoları risk alma iştahını besliyor. Enerji fiyatlarındaki yükseliş maliyet kanalıyla endişe verici bir unsur olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor.

 

 

USDTRY… Piyasa 50-100 Baz Puan Arasında Faiz İndirimi Bekliyor… Kritik TCMB faiz kararı öncesinde Dolar TL kurundaki yukarı yönlü hareketler kar realizasyonlarıyla karşılanırken, dün gün içerisinde 9.35 seviyelerine yönelen Dolar TL kuru bu seviyelerde kalıcı olamayarak 9.20 seviyelerine kadar geriledi. TL varlıklar kritik faiz kararı öncesinde yön arayışını sürdürüyor. Piyasa katılımcıları TCMB’nin politika faizinde bugün 50-100 baz puanlık bir indirime gitmesini bekliyor. Piyasa beklentisinin üzerinde gelebilecek bir faiz indirimi TL varlıklar üzerinde satış baskısı yaratması beklenebilir. Piyasa beklentisine paralel bir faiz indirimi ise hâlihazırda piyasada fiyatlanmış olduğu için etkileri sınırlı olacaktır.

 

 

EURTRY… Rekor Yüksek Seviyelerden Geri Çekildi… TCMB’nin faiz kararı öncesinde TL varlıklar majör para birimleri karşısındaki kayıplarını sınırlı bir şekilde geri aldı. Gün içerisinde TL karşısında rekor seviyeleri gördü.

 

 

EURUSD… Global Risk İştahındaki Artış Doları Zayıflattı… Euro Bölgesi’nde tüketici enflasyonu Eylül ayında beklentilere paralel bir şekilde %3.4 geldi. Bir önceki aya göre %0.5 artış gözlendi. Beklentilere paralel gelen tüketici enflasyonu verisi sonrasında Euro dolar karşısında bir miktar güç kaybederken parite 1.1600’ün üzerinde nispeten sakin kaldı. Gün içerisindeki hareket 1.1617-1.1654 bant aralığında oldu.

 

 

XAUUSD… 200 Günlük Ortalamasına Yöneldi… Ons altın dolardaki zayıf görünüm ve FED üyelerinden gelen mesajlardan aldığı destekle 1,789 $ seviyelerine kadar yükseldi. Cleveland FED Başkanı Mester ABD’de faiz artırımlarının yakın zamanda gelmeyeceğini ama enflasyon beklentilerinde bir bozulmanın olması durumunda FED’in harekete geçeceğine işaret etti. Son 2 senedir ters bir korelasyon içerisinde bulunduğu Bitcoin fiyatındaki yükseliş altın yatırımcısını tedirgin ediyor.

 

 

GLDGR… 530 TL Seviyesi Üzerine Tutundu… Global altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen Dolar TL kurundaki sınırlı geri çekilmeyle birlikte gram altın yükseliş ivmesini kaybetti. Gram altın yeni işlem günü öncesinde 530 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… İkame Etkisi ve Yüksek Enerji Talebi Fiyatları Yuları Taşıyor… Vadeli piyasalarda Brent petrol kontratları 85.5 $ seviyelerine kadar yükseldikten sonra sınırlı bir şekilde geri çekildi. Yaklaşan soğuk kış ve doğalgaz ve kömür fiyatlarının elektrik üretiminde petrolü desteklemesi global talebin yüksek seyredebileceğine işaret ediyor. ABD’nin en büyük petrol üretim havzası olan Permian’da üretimin artırılacağına yönelik haberler fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı kuruyor.

 

 

S&P500… 3.Çeyrek Finansalları Hisse Senedi Piyasalarına Moral Oldu… ABD’de beklentilerden iyi gelen 3.çeyrek bilançoları moralleri yerine getirirken, hisse senedi piyasaları yükselişini sürdürdü. S&P500 endeksi dün %0.37 değer kazancıyla 4,536 puana yükseldi. Teknoloji hisseleri yükseliş ivmesini sınırladı. ABD endeks vadelileri yeni işlem gününde düşüşle setrediyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.