Bir başka WordPress sitesi

Küresel risk iştahı ve piyasalarda dalgalı bir seyir kaydediliyor

18

Piyasa Gündemi

Enerji maliyetlerinde son dönemde yaşanan sert yükselişler enflasyon kaynaklı endişeleri artırırken, üretim tarafında da aksamalara yol açıyor. Enerji cephesinde yaşanan gelişmeler küresel risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, önümüzdeki günlerde enerji krizinin küresel ekonomik görünüm üzerindeki etkileri yakından takip edilecektir. Bu cephedeki gelişmelerin yanında ekonomik veri akışları ve merkez bankalarının hamleleri de risk iştahı üzerinde belirleyici olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler   

•    15:30 ABD – Haftalık İşsizlik Başvuruları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Enerji krizi konusunda derinleşen endişelerle küresel hisse piyasalarında dün sert satışlar etkili oldu. Ancak Putin’in açıklamaları sonrasında doğalgaz fiyatlarının bir miktar gevşemesi ve ABD’de ADP istihdam değişiminin güçlü gelmesi piyasaların kayıplarını geri almasına katkı sağladı. BIST-100 Endeksi dün günü %1,43’lük düşüşle günü 1.371,69 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü sınırlı yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,88 – 8,90 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 8,87’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 yurtdışındaki negatif havanın etkisi ile dün satıcılı bir gün geçirdi. Endeks bir süredir önemli destek noktası olarak izlediğimiz 1.376 seviyesinin de altına sarkarak günü, günün dip seviyeleri de olan 1.372 civarından kapattı. Bu satışların ardından endekste daha önce 1.425 olarak takip ettiğimiz ilk güçlü direnç bölgesini, kısa vadeli düşüş trendinin de geçtiği 1.400 civarına çekiyoruz. Burası geçilemediği sürece bugün beklediğimiz gibi olası yukarı yönlü hareketlerin piyasa tarafından yeni satış fırsatı olarak değerlendirilme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Aşağıda ise dünkü kapanış seviyemiz yeni referansımız. Buranın altında teknik baskının çok daha şiddetlendiği görülebilir ve bir süredir bahsettiğimiz 1.340 desteği test edilebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.