Bir başka WordPress sitesi

Kıymetliler haftaya sert kayıpla başladı

14

Altın yeni haftaya sert satıcılı bir başlangıçla başlarken, 2 haftanın ardından 1802 dolar/ons seviyesine geri dönmüş oldu. 1845 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu satıcılı seyirle hareket etti. Asıl fiyatlamasını ise ABD Başkanı Joe Biden’ın FED Başkanı olarak Jerome Powell’i aday göstermesiyle yaşadı. Powell’in adaylığını duyurmasıyla birlikte piyasalar bu kararı satışla karşılarken, altın da payına düşen fiyatlamaya aldı. Başkanın adaylığı 2022’deki faiz artırım hamlesini hızlandıracağı düşüncesi altını da satış baskısına aldı ve sarı maden seansı 1804 dolar/onstan yüzde 2,2 kayıpla günü tamamladı.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde kırmızıda bir günü kapatırken, altına kıyasla daha az kayıp yaşadığı bir günü geride bıraktı. 24,62 dolar/ons seviyesinden yeni haftaya başlayan beyaz maden, 24,18 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,8 kayıp yazmış oldu.

 

Platin dünkü seansı da kırmızıda kapatırken, üst üste beşince seansı da kayıpla tamamlamış oldu. 1033 dolar/ons seviyesinden güne başlayan platin, 1013 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 2 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Paladyum ise günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni olarak öne çıkarken, 2 hafta sonra 2000 dolar/onsun altına dönmüş oldu. 2060 dolar/onstan güne başlayan paladyum, 1954 dolar/onstan seansı tamamladı ve yüzde 5,1 kaybı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda haftanın ilk gününde altın işlemlerinin dünya fiyatlarına yakın seyrederken, -1 usd/onsla işlemler gerçekleşti. Toplamda 842 kg altın, 3.936 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.