Bir başka WordPress sitesi

İlk kez

15

Ekim ayının yarısını da geride bıraktık. Aybaşından beri petrol % 8, Bakır % 12, gümüş % 6 altın % 2 yükseldi.  Dolar Endeksi yerinde sayarken TL dolara karşı % 3.5 değer kaybederek 9.20’ye ulaştı. 21 Ekim’de TCMB toplantısında faiz indirimine devam edileceği beklentisi piyasada hakim ama gerek CDS gerek kur son zamanların en yükseğine çıkmış durumda. Borsa ise bu konuda fazla rahatsız değil. MSCI Dünya Endeksi aybaşından beri % 2.6 artarken BIST 100 % 0.4 yükselmiş durumda. Dünkü % 0.13 düşüş dahil üstelik.

 

7 Ekim 2021 tarihli SPK bülteninde halka arzı onaylanan; Hedef Holding hisse başı 1.96 TL fiyatla,  Gelecek Varlık Yönetimi hisse başı 13.65 TL fiyatla,  Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri hisse başı 21-22.5 TL fiyat bandında bugün halka arz sürecini tamamlayacak. Böylece ilk kez 3 şirketin arzı aynı gün gerçekleşmiş olacak.

 

Akaryakıt fiyatında kur ve petrol artışını karşılayacak ÖTV marjı kalmadığı bu yüzden petroldeki fiyat artışlarının akaryakıt fiyatlarını direkt artıracağı iki gündür medyada konuşuluyor.  Brent’in 5 Ekim’de 82 dolara ulaşması ve 8 gündür orda kalmasının ardından yeniden yükselişe başlaması ve ayrıca USDTRY kurunun 9’dan 9.20’ye yükselmesi bu konuda yeni bir artışı gündeme getirebilir. Buradaki asıl risk; petrol fiyatlarının, geçen ayki doğalgaz ve kömür benzeri ciddi kısa vadeli ralliler yaşaması olabilir.

 

Global borsalarda tepki hareketi geldi üstelik güçlü geldi. Dün Avrupa’da Fransa ve Almanya % 1.4 civarında yükselirken ABD’de endeksler % 1.5 üstünde arttı. Bu yüzden bu sabah Asya’da harekete devam ediyorlar.

 

STRATEJI

BIST100 Ekim başında yeniden 1371’e kadar gerilediğinde “Bu seviyelerin altı, yükselen trendin kırılması anlamına geleceğinden bir tepki hareketi beklenebilir” demiştik 1420 ye kadar tepti. Şimdi 1400 destek seviyesi yeniden önem kazanıyor.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.