Bir başka WordPress sitesi

Günün gelişmeleri

12

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde Kasım ayına ait tüketici güveni tarihi düşük seviyeye gerileyerek 71.1 puana düşüş gösterdi. Böylece Endeks verilerinin tutulmaya başlandığı 2004 yılından bu yana en düşük seviye görüldü. Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada  yükselen enflasyon veya fiyat artışlarıyla sonuçlan ekonomik sıkıntılar olduğunu kurdaki yükselişe bağlı olarak kimi ürünlerdeki fiyat artışının yatırım, üretim, istihdamı etkileyemeyeceğini tam tersine kurdaki rekabet gücünün yatırımda, üretimde ve istihdamda artışa yol açacağını söyledi.  Geçmişte enflasyon sorunu bulunmayan ülkelerin ortak özelliği cari açık vermemeleri olduğunu söyledi. Ancak ne yazık ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın hiçbir sözüne katılmadığımızı belirtmek isteriz. Çünkü dünyanın faiz artırımına gitti ve enflasyon olgusunun yerleştiği bir ortamda tek faiz indiren ülke olmamız reel faiz getirilerini azaltmakta ve bunun sonucunda Türkiye yüksek kurla karşı karşıya kalmaktadır. Bu eğilimin devam edeceğini düşünüyoruz. Daha öncede söylediğimiz gibi Merkez Bankası faiz artırmadığı sürece kurda düşüş beklemiyoruz. BİST100 endeksi günü % 1.05 değer kazanarak 1.755,48 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 24,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 4,11 ile orman, kağıt, basım olurken, en çok gerileyen ise % 1,03 ile iletişim oldu.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Kurda 11.73 seviyesi ile yeni rekor gelirken kurdaki yükselişlerin devamını bekliyoruz. BİST100 endeksi küresel borsalara paralel yükseliş eğilimine devam ediyor. 1720 seviyesi bugün bizim için belirleyici seviye bu seviyenin üzerinde alımlar devam edebilecekken bu seviyenin altına inersek satışlar ön plana çıkabilir.

ABD:  Dün ABD’de açıklanan mevcut konut satışları beklentilerin üzerinde 6.34 milyon adet olarak gerçekleşirken konut satışları Şubat 2021 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış durumda. Dün ABD Başkanı Biden yeni dönemde Fed Başkanlığı için tekrar Powell düşündüğünü söyledi. ABD Başkanı Biden, hızla yükselen tüketici fiyatları ile mücadele ve istihdama yardım için ellerindeki tüm araçları kullanma sözü verdi.  Powell ise yaptığı açıklamalarda ekonomide son yılların en hızlı büyümesinin yaşandığını buna karşılık enflasyonda yükseliş eğilimlerinin devam ettiğini ifade ederken enflasyonla mücadeleyi birinci öncelik yapacaklarının altını çizdi. ABD Hazine Bakanı Yellen enflasyon konusunda endişelenilmesi gerektiğini belirtirken gıda almak için mağazaya giden veya araçlarının depolarını doldurmak isteyen Amerikalıların çoğunun enflasyonun ulaştığı seviyelerden endişe duyduklarını dile getirdi. Ayrıca Yellen daha fazla Amerikalının işlerine dönmeleri, tüketici talebinin hizmetlere yönelmesi ve tedarik zinciri sorunlarının azalması ile birlikte, gelecek yılın ikinci yarısında düşmesini beklediğini söyledi. Bu açıklamaların ardından  ABD 10 yıllık tahvil faizleri % 1.63 seviyesine kadar yükselirken dolar endeksi bizim kısa vadede kritik olarak gördüğümüz 96.20 direncinin üzerine çıkmış durumda. Bu seviyenin üzerinde kalabilirse 98.00 seviyesine doğru yeni bir yükseliş başlatabilir. Ons altın fiyatlarında dolar güçlendikçe beklediğimiz geri çekilme yaşanmakta. Daha öncede söylediğimiz gibi Fed’in taperinge ve faiz artırımına gittiği noktada ons altındaki yükselişler bizim için satış fırsatı yaratmaya devam edecektir. Ons altındaki düşüş beklentimizde devam ediyor. ABD borsaları dünü karışık kapattı.  Büyüme tarafından gelen pozitif mesajlara karşılık enflasyon tarafında endişelerin artması  ABD endekslerinin karışık seyretmesine neden olmakta.

Bugün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisinin  59.3 puan açıklanması beklenirken hizmetler PMI verisinin 59.1’e yükselmesi beklenmekte. Verilerin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi halinde dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş devam edebilir. Güçlü dolar  endeksi beklentimizi koruyoruz. Dolar dünyadaki tüm para birimlerine karşı bu süreçte değer  kazanmaya devam edecektir. Richmond imalat endeksi beklentisi ise 10 puanda.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde tüketici güveni  beklentilerin altında -7 puan olarak gerçekleşirken Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin Pandemi Acil Alım Programı (PEPP) çerçevesinde varlık alımlarını planladığı gibi Mart ayında bitirmesi gerektiğini söylerken PEPP programının esnekliğinin ECB’nin bir diğer varlık alım programı APP’ye transfer edilebileceğini ve ECB’nin APP çerçevesinde net varlık alım miktarını artırmayı değerlendireceğini vurguladı. Eur/Usd paritesi dolar endeksinin yükselmesine paralel düşüş eğilimini sürdürmekte. Paritede yükselişler satış fırsatı olarak algılanabilir. Eur/Try kurunda ise her gün yeni rekorlar kırılırken bu yükseliş eğiliminin devam edeceğini söyleyebiliriz. Avrupa borsaları günü karışık bir seyirde kapatırken korona virüs vakalarındaki artışa, bazı ülkelerin salgın nedeniyle yeniden çeşitli kısıtlama kararları almasına ve enflasyon endişelerine odaklandı..

Bugün Euro Bölgesi’nde büyüme verisinin öncüsü kabul edilen imalat PMI verisinin 57.2 açıklanması beklenirken hizmetler PMI verisinin ise 58.6 puana yükselmesi tahmin edilmekte. Gelecek veriler euro ve Avrupa borsalarında belirleyici olabilir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1742 seviyesinin altında önce 1723 ve arkasından 1701 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1759 direncinin kırılması halinde önce 1777 ve arkasından 1785 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1944 seviyesinin kırılması halinde önce 1954 ve arkasından 1968 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1917 desteğinin altında önce 1903 ve arkasından 1877 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 11.31 seviyesinin kırılması halinde önce 11.17 ve arkasından 11.00 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 11.47 direncinin üzerinde önce 11.66 ve arkasından 11.90 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1800 seviyesinin altında önce 1785 ve arkasından 1776 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1812 direncinin kırılması halinde önce 1822 ve arkasından 1832 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ADESE ADESE  Şirketin Vakıf Katılım Bankası tarafından üzerinde Geri Alım Hakkı sözleşmesi tesis edilmiş bulunan 7 renk projesinin kat/arsa payı devri karşılığı yapımına ilişkin olarak Konya Okkalar İnşaat ile protokol imzaladığı, şirketin projedeki kat/arsa payı oranı satılabilir brüt/net inşaat alanı m 2 ’sinin %35’i olacağı, Konya Okkalar’ın Mart 2022’de 3 milyon TL ve Nisan 2022 – Ağustos 2022 döneminde 2 milyon TL tutarında 5 eşit taksit halinde olmak üzere toplam 13 milyon TL bedeli şirkete ödeyeceği açıklandı.

#AKSA AKSA – Yalova’daki 16.965 m 2 ’lik arsanın 25,6 milyon TL’ye satılmasına karar verildiği açıklandı.

#ARENA ARENA BİLGİSAYAR – Şirket ile Brightstar Telekomünikasyon arasında Brightstar Türkiye paylarının tamamının şirket tarafından satın alınmasına ilişkin Satın Alma Sözleşmesi imzalanması kapsamında, satın alma bedeli olarak belirlenen 35 milyon dolar bedelin 29 milyon dolar olarak yeniden belirlendiği ve pay devir işlemlerinin en geç 30 Kasım’a kadar gerçekleştirilmesinin planlandığı açıklandı.

#AYDEM AYDEM ENERJİ – Halka arzdan elde edilen fonun banka kredi ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.

#AYES AYES ÇELİK HASIR  – Şirketin İzmir Kemalpaşa fabrikası çatısı üzerine yapılmakta olan GES yatırımı projesinin, Güneş Panelleri montajının %90’ının tamamlandığı açıklandı.

#BEYAZ BEYAZ FİLO – Şirket ile Mais Motorlu Araçlar arasında 2. el araç alımı için sözleşme imzalandığı açıklandı.

#HUBVC HUB GİRİŞİM – ABD’nde kurulu Biftek Inc.’e şirkete hisseye dönüştürülebilir yatırım sözleşmesi kapsamında, 62.500 dolar tutarında yatırım yapılmasına karar verildiği açıklandı.

#MARTI MARTI OTEL – Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun 273,5 milyon TL’sinin borç ödemelerinde, 13,5 milyon TL’sinin tanıtım faaliyetlerinde, 12,6 milyon TL’sinin personel ödemelerinde, 52,0 milyon TL’sinin işletme sermayesinde, 127,0 milyon TL’sinin tesislerin modernizasyon yatırımlarında kullanıldığı açıklandı.

#OSTIM OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIM – Şirket ile Ceceli Demir ve Emek Boru arasında imzalanan kat karşılığı ve hasılat paylaşımlı insaat sozlesmesi kapsamında yapılacak olan insaatların mimari proje calısmalarının tamamlandığı ve ilgili Kurumlara incelenmek üzere sunulduğu açıklandı.

#SAYAS SAY YENİLENBİLİR ENERJİ – Şirketin rüzgar enerjisi endüstrisi sektöründe ve diğer faaliyet alanlarında satış ve pazarlama çalışmaları kapsamında, Çin’li Titan Wind Energy’ye 2,5 milyon euro tutarında yeni bir teklif sunduğu açıklandı.

#SEYKM SEYİTLER KİMYA – Şirket aleyhine açılan marka ihlal davasının 11 Mayıs’a ertelendiği açıklandı.

#TUREX TUREKS TURİZM TAŞIMACILIK – Halka arzdan elde edilen fonun 77,36 milyon TL’sinin yeni yatırım ve kapasite artışında, 25,9 milyon TL’sinin ise banka kredilerinin kapatılmasında kullanıldığı açıklandı.

#KONKA KONYA KAĞIT  – Şirket payları 26 Kasım’da Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#MOBTL MOBİLTEL – Şirket payları 25 Kasım’da Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#PCILT.HE PC İLETİŞİM – Şirket payları Borsa’da Satış yöntemi ile Çarşamba ve Perşembe günü halka arz edilecek.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.