Bir başka WordPress sitesi

Günün gelişmeleri

7

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde  Ekim ayına ait açıklanan Türkiye Ekonomik Güven Endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre  %1,0 oranında azalarak 101,4 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici ve reel kesim (imalat sanayi)  güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Hizmet sektörü, perakende ticaret sektörü ve inşaat sektörü güven endekslerinde ise artış yaşandı. Ancak yaşanan artış kaybı karşılamaya yetmedi. Dış ticaret istatistiklerine göre Eylül ayında ihracat % 30.0 artarken ithalat % 11,9 artış kaydetti. Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre %47,5 azalarak 4 milyar 856 milyon dolardan, 2 milyar 547 milyon dolara geriledi. ihracat 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %35,9 artarak 160 milyar 951 milyon dolar, ithalat %23,7 artarak 193 milyar 301 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Eylül döneminde dış ticaret açığı %14,6 azalarak 37 milyar 876 milyon dolardan, 32 milyar 351 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2020 Ocak-Eylül döneminde %75,8 iken, 2021 yılının aynı döneminde %83,3’e yükseldi. Verilerdeki pozitifliğin sürmesi Türkiye’nin büyümesinin devam edeceğini göstermekte.  Dün Bist100 endeksi küresel borsalara paralel yükselişine devam ederken günü % 0.67 değer kazanarak 1.519,25 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 24 milyar lira seviyesine çıktı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 3,21 ile spor olurken, en çok gerileyen ise % 1,42 ile iletişim oldu. Usd/Try paritesinde dengelenme sürerken düşüşler halen alış fırsatı yaratmaya devam ediyor. Türkiye’nin benzerlerinden Brezilya beklentilerin üzerinde 150 baz puan faiz artırarak son 6 ayda 525 puan faiz artırmış oldu. Küresel Merkez Bankaları faiz artırım döngüsüne devam ederken Türkiye’den para çıkışlarının hızlanacağı bir döneme girildiğini düşünüyoruz. Bizim reel faizlerimizin hızla gerilemesi yabancı çıkışını hızlandıracaktır. Bu nedenden dolayı önümüzdeki günlerde yurtiçinde olumsuzluk artabilir.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın yarın kutlayacak olmamız sebebiyle bugün işlemler yarım gün gerçekleşecektir. Bugün TCMB Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu 3. enflasyon raporunu açıklayacak. Verilecek mesajlar piyasa tarafından izlenecektir.

ABD:  Dün ABD’de  enflasyonu ve büyümeyi harcamalar yoluyla etkileyecek verilerden çekirdek dayanıklı mal siparişleri aylık bazda beklentilerin üzerinde % -0,4 açıklanırken beklentiler % -1,1 geleceği şeklindeydi. Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri beklentiler dahilinde % 0,4 artış gösterdi. ABD’de Elizabeth Warren liderliğindeki senatörler, şirketlere % 15 minimum kurumlar vergisi uygulanmasına yönelik teklif verdiler. Teklife göre, 3 yıllık bir dönemde yıllık ortalama düzeltilmiş gelirleri en az 1 milyar dolar olan şirketler bu % 15’lik vergiye tabi olacaklar. Warren, King ve Wyden ise sundukları teklifin gelecek 10 yılda yüzlerce milyar dolar gelir yaratacağını ifade ettiler. King’e göre, elde edilecek gelir 400 milyar dolar olacak. Kurumsal vergisine ilişkin bu talep ABD borsalarında olumlu karşılanmadı ve endeksler dünü satıcılı tamamladı. Dün dolar endeksinde de sınırlı düşüş kaydedilirken ABD 10 yıllık tahvil faizleri sert düşerek bu sabah itibariyle % 1.54 seviyesinden işlem görmekte. 

Bugün ABD’de 2021 yılının 3. çeyreğine ilişkin büyüme verileri açıklanacak. Büyümenin % 2.6 açıklanması bekleniyor. ABD’de son dönemde delta varyantının etkisi ve bazı malların arz dar boğazında görülen sıkışıklığın imalat sektörü üzerindeki olumsuz etkisini izliyoruz. Bu olumsuz etkinin büyüme üzerinde ne kadarlık bir düşüş yaratacağını takip edeceğiz. Bunun dışında haftalık işsizlik başvurularının 290K gelmesi beklenirken geçen hafta pandemi başından bu yana yani Mart 2020’den bu yana veri en düşük seviyeye gerilemişti. Haftalık işsizlik başvuruları pandemi öncesi ortalaması olan 250 bin kişiye hızlı yaklaşırken bu tahvil alım programının azaltılmasının Kasım’da olabileceğine dair sinyal veriyor. Bunun dışında konut sektörüne ilişkin gelecek verilerde beklemedeki konut satışlarının aylık bazda % 0.4 artması bekleniyor. Bugün gelecek veriler piyasalarda kısmi oynaklığı artırabilir. Küresel piyasalarda güçlü dolar beklentimiz sürüyor.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde  veri akışı sakindi. Alman hükümeti 2021 ve 2021 için makroekonomik tahminlerini revize etti.  Alman ekonomisinin toparlanmasını geciktiren arz darboğazları nedeniyle  2021 büyüme tahminini %  3,5’ten % 2,6’ya çekerken, 2022 yılı beklentisini ise % 3,6’dan % 4,1’e çıkardı. Ekonomi Bakanlığı, 2021 ve 2022 enflasyon tahminlerini de % 3  ve % 2,2 olarak korudu. Eur/Usd 1.17 seviyesinin altında satış baskısını koruyor. Eur/Try paritesinde ise kar satışlarının ardından bugün yükseliş yaşıyor. Kurda düşüşler alış fırsatı yaratmaya devam ediyor. Avrupa borsaları dünü satıcılı kapattı.

Bugün Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Faizlerde ve varlık satın alım programında bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak bazı üyelerin enflasyondan aşırı rahatsız olması ve enflasyonun kalıcı olabileceğine dair mesajlar vermesi toplantıda varlık satın alım programının sonlandırması için tartışmaların büyüyeceğini göstermekte. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin büyüme, enflasyon, istihdam ve faizler üzerine vereceği mesajlar piyasalarda oynaklığı artırabilir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1501 seviyesinin altında önce 1492 ve arkasından 1482 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1526 direncinin kırılması halinde önce 1535 ve arkasından 1549 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1635 seviyesinin kırılması halinde önce 1650 ve arkasından 1668 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1627 desteğinin altında önce 1616 ve arkasından 1595 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.4820 seviyesinin kırılması halinde önce 9.4230 ve arkasından 9.3530 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 9.5530 direncinin üzerinde önce 9.6260 ve arkasından 9.7220 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1794 seviyesinin altında önce 1783 ve arkasından 1776 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1800 direncinin kırılması halinde önce 1806 ve arkasından 1813 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#BAGFS BAĞFAŞ – JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ve kısa vadeli ulusal kredi notlarının A(Trk) / A-1 (Trk) olarak, uzun vadeli / kısa vadeli uluslararası kredi notlarının BB / B olarak belirlendiği açıklandı.

#BALAT BALATACILAR BALATACILIK – Şirket ile Anadolu Girişimleri arasında Kısa Vadeli Finansman Temini Anlaşması imzalandığı, 266.000 TL’nin şirkete gönderilerek 1.taksit ödemesinin yapıldığı açıklandı.

#CCOLA COCA COLA – Şirketin iştiraki ER’nin Al Waha’nın holding şirketi konumunda bulunan Waha BV’deki %19,97 oranındaki azınlık payını 2013 tarihinde yapılan hissedarlar sözleşmesinde bulunan ve 2016 – 2022 arasında kullanılabilen satın alım opsiyonu hükümleri uyarınca satın aldığı, ER’nin Waha BV’deki %19,97 oranındaki paylarını 40,4 milyon dolar karşılığında şirkete devrettiği açıklandı.

#DOHOL DOĞAN HOLDİNG – D Yatırım Bankası tarafından 1,2 milyar TL tutarındaki borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı. D Yatırım Bankası’nın halka arza aracılık, portföy aracılığı ve sınırlı saklama faaliyetlerinde bulunmak üzere yaptığı başvuruların SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

#ENJSA ENERJİSA – Rekabet Kurulu’nun Şirketin %100 bağlı ortaklığı Enerjisa Müşteri Çözümleri ve Galatasaray Spor Kulübü Derneği arasında imzalanan GES Yapım ve Bakım Sözleşmesi’ne menfi tespit belgesi verdiği medyada yer aldı..

#EMKEL EMEK ELEKTRİK – 12,7 milyon TL tutarında Yatırım Teşvik Belgesi’nin Bakanlık tarafından onaylandığı açıklandı.

#EREGL EREĞLİ DEMİR ÇELİK – JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ulusal notunun “AAA (Trk)”, kısa vadeli ulusal notunun “A-1+ (Trk)” not görünümlerinin ise “Stabil” olarak belirlendiği açıklandı.

#FRIGO FRİGOPAK – Sermaye artırımından elde edilen fonun 65,5 milyon TL’sinin işletme sermayesinde, 28,3 milyon TL’sinin ise altyapı ve kapasite yatırımlarında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK – Şirket ile Türkiye Taşkömürü Kurumu arasında 237.400 euroluk Dağıtım Merkezi işi için sözleşme imzalandığı açıklandı. Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji’nin TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen ITM -384 referanslı 154kV Osmaniye OSB TM Tevsiat Yapım İşi için 27,8 milyon TL bedel ile ihaleye en avantajlı teklifin verildiğinin açıklanması sonrasında, sözleşme aşamasına geçileceği açıklandı.

#GUBRF GÜBRE FABRİKALARI – Gübretaş Liman Tevsii ve Dip Tarama Kapasite Artışı projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporunun görüşe açıldığı medyada yer aldı.

#KLNMA KALKINMA BANKASI – Banka ile Asya Altyapı Yatırım Bankası arasında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanı amacı 100 milyon dolar finansman sağlanmasının onaylandığı açıklandı.

#KCHOL KOÇ HOLDİNG – Rekabet Kurulunun, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesi işlemine ilişkin olarak Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm tarafından devralınması işlemine izin verdiği medyada yer aldı.

#KLKIM KALEKİM – Halka arzdan elde edilen 208,4 milyon TL fonun TL ve döviz cinsinden olmak üzere risksiz bankacılık ürünlerinde değerlendirildiği ve nemalandırıldığı açıklandı.

#KARYE KARTAL YENİLLENEBİLİR ENERJİ – İstanbul Portföyün kurucusu olduğu İstanbul Portföy Yönetimi. Greenone Yenilenebilir Enerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na 11,2 milyon TL karşılığında yatırım yapıldığı açıklandı.

#LKMNH LOKMAN HEKİM SAĞLIK – Şirketin sermayesinin %100’üne sahip olduğu Hay Süt’ü devralması suretiyle gerçekleştireceği kolaylaştırılmış usulde birleşme işlemi kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

#MANAS MANAS ENERJİ – Şirket ile ASELS arasında imzalanan Sismik Sensörlü ve LoRa Tabanlı Geniş Ağ Sistemi Kullanan Hareket Algılayıcı Sistemi Ürün Ortaklığı Sözleşmesi kapsamında üretilen sistemlerin Donanım Birimi Tasarım Doğrulama Süreci ve Sistem Tasarım Doğrulama Sürecinin başladığı açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.