Bir başka WordPress sitesi

Günün gelişmeleri

10

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi dünü  % 0.21 değer kazanarak 1.432,80   puandan tamamlarken  toplam işlem hacmi 18 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 2,20 ile spor olurken, en çok gerileyen ise % 3,41 ile ulaştırma oldu. Usd/Try kuru doların küresel bazda değer kaybetmesinin ardından dün geri çekilirken bu sabah yukarı yükselişine devam ediyor.

Bugün yurtiçinde gözler tamamen faiz kararına çevrilmiş durumda. Piyasalar nefesini tuttu faiz kararını bekliyor. Piyasa beklentileri TCMB’nin faizleri 50 baz puan indirerek % 18.00’den % 17.50’a çekeceği yönünde. Acar Menkul Değerler olarak bizde 50 baz puan faiz indireceği görüşündeyiz. Ancak bu faiz indiriminin bir hata olacağını söylemeliyiz. Merkez Bankası enflasyonun yükseldiği ve Fed’in tahvil alım programına gittiği süreçte  faiz indirimine devam ederse yurtiçindeki riskleri yükseltecektir. Bunun sonucunda önce kurda sert yükselişler ardından enflasyonda yükselişin devam etmesi ve gelen zamların vatandaşa yansımasının ardından daha yüksek enflasyon ve daha yüksek kur il karşı karşıya kalabiliriz. Bir önceki aya baktığımızda faiz kararı sonrası özellikle bankacılık endeksinde çıkış hızlanmış ve bu bütün BİST100’de satışların sertleşmesini sağlamıştı. Yeni gelebilecek faiz indirimi benzer etkiyi yaratabilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Faizlerin sabit bırakılması halinde ise kısa süreli pozitif bir tablo oluşabilir. Kurda düşüş ve Bist100’de alım görülebilir. Ancak özellikle borsada öngörümüz devam ediyor. 1432-1407 bandını takip ediyoruz. 1470’nin altında satışlar ağırlık kazanacakken 1432 üstünde bir kapanış yukarı yönlü hareketleri tetikleyebilir. Dolarda ise 8,60 seviyesinin altına inmediğimiz sürece her düşüş alış fırsatı yaratmakta.

ABD:  Dün ABD’de Bej Kitap raporu yayınlandı. Bej Kitap raporunda ABD ekonomisinin Eylül ve Ekim başında “ılımlı” seviyede büyüdüğü ancak artan korona virüs vakaları sebebiyle belirsizliklerin arttığı kaydedildi. Raporda, istihdamın artmasına rağmen, işgücü büyümesinin şirketlerin işçi bulma konusunda zorluk yaşaması sebebiyle baskılandığı açıklandı. Raporda, tüketici harcamalarında artışın devam ettiğini belirtilirken, imalat aktivitesinin, artmaya devam ettiği ve konut amaçlı emlak harcamalarının yatay olduğu ifade edildi. Çoğu bölgede fiyatlar artarken ücret artışlarının beraberinde geldiği ve bunun enflasyon için olumsuz olduğu ayrıca bazı malların arz tedarikinde yaşanan sorunların  ürün sıkıntısı nedeniyle girdi maliyetlerindeki artışlara  neden olduğunun altı çizildi. Fed Yönetim Kurulu üyesi Randal Quarles, Fed’in faiz artırımı hakkında düşünmeye başlamadan önce daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu, erken harekete geçmenin talebi sınırlamak anlamına geleceğini söyledi. Quarles, enflasyonda düşüş beklediğini ifade ederken enflasyonun Fed’in beklediğinden daha uzun süre yüksek seyretmesi halinde ise faiz artışlarının düşünülebileceğini söyledi. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, kısa vadeli faiz oranlarında bir artırıma başlamanın çok yakın olmadığını belirtirken enflasyonun arz tedarikinde ki sorunlardan kaynaklandığını bu durumun düzelmesi halinde aşağıya geleceğini vurguladı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün bir miktar geri çekilirken bugün yükselişine devam ediyor ve bu sabah itibariyle % 1.65 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi kritik 93.44 seviyesini kıramayınca yükselişini devam ettirdi. Görüşümüzü değiştirmiyoruz ve doların küresel bazda güçlenmesini bekliyoruz. Altın fiyatlarında da görüşümüzü koruyoruz. Ons altında her yükseliş satış fırsatı yaratmaya devam ediyor. ABD borsaları dünü karışık tamamlarken Fed faiz toplantısında varlık satın alım programının azaltılması ihtimali borsalar üzerinde yavaştan satış baskısı yaratacakken gelen bilançoların iyimserliği borsalara alım getiriyor ve endeksler bu tabloda karışık seyrediyor.

Bugün ABD’de istihdam cephesinde haftalık işsizlik başvurularının 298 bin gelmesi beklenirken pandemi öncesi ortalaması olan 250 bine giderek yaklaşmakta. Fed’in yıl sonu hedefi olan %4.8 işsizlik oranının da yakalanmasıyla Kasım ayında  tahvil alım programının azaltılması ihtimali artıyor.  Gelecek veri bu noktada piyasalar açısından oldukça önemli olacaktır. ABD’de diğer verilere baktığımızda Philadelphia Fed imalat endeksinin 25.1 puan gelmesi beklenirken mevcut konut satışlarının 6.10 milyon adet açıklanacağı tahmin edilmekte.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde kritik enflasyon verileri açıklandı. Euro Bölgesinde TÜFE yıllık bazda beklentiler dahilinde % 3.4 olarak açıklanırken, aylık bazda TÜFE de benzer şekilde %0,5 olarak gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde enflasyon Ekim 2008’den bu yana en yüksek değere ulaştı. Euro Bölgesi’nde yıllık Çekirdek TÜFE beklentiler dahilinde % 1,9 açıklanırken, Aylık bazda Çekirdek TÜFE benzer şekilde beklentiler dahilinde % 0,5 artış gösterdi. Çekirdek TÜFE’de , Aralık 2008’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Euro Bölgesi’nde enflasyon riskleri yukarı yönlü sürmekte. Özellikle tüketim harcamaları ve ücret artışları enflasyona ekstra katkılar sunmaya başladı. Dolaysıyla Fed’in ardından Avrupa Merkez Bankası’nın da tahvil alım programının azaltılması noktasında harekete geçeceğini düşünüyoruz. Dün dolar endeksindeki geri çekilmeye paralel Eur/Usd paritesinde yükseliş devam ederken her yükselişi bir satış fırsatı gördüğümüzü hatırlatalım. 1.17 kırılmadığı sürece aşağı yönlü baskı devam ediyor. Eur/Try ise dün kar satışları ile gerilerken bugün yine yükselişini sürdürmekte. Avrupa borsaları 3. çeyrek bilançolarına ilişkin beklentilerin etkisiyle günü yükselişle tamamladı.

Bugün Euro Bölgesi’nde bugün tüketici güveninin -5 puana gerilemesi bekleniyor.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1417 seviyesinin altında önce 1407 ve arkasından 1398 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1432 direncinin kırılması halinde önce 1443 ve arkasından 1455 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1547 seviyesinin kırılması halinde önce 1559 ve arkasından 1572 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1530 desteğinin altında önce 1519 ve arkasından 1505 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.2000 seviyesinin kırılması halinde önce 9.1600 ve arkasından 9.1070 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 9.2765 direncinin üzerinde önce 9.3710 ve arkasından 9.4835 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1781 seviyesinin altında önce 1774 ve arkasından 1767 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1788 direncinin kırılması halinde önce 1795 ve arkasından 1800 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AKBNK AKBANK – 460 milyon dolar ve 206,8 milyon Euro olmak üzere 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlarken, kredinin maliyeti ABD Doları ve Euro cinsinden sırasıyla Libor+%2,15 ve Euribor+%1,75 olarak açıklandı.

#DITAS DİTAŞ DOĞAN  – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 38 milyon TL’den 100 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.

#GENIL GEN İLAÇ – Şirket paylarının geri alınmasına ve 5.000.000 adet pay için 80 milyon TL kaynak ayrılmasına karar verildi.

#KOZAL KOZA ALTIN – Şirkete ait ruhsatlardaki, potansiyel ve mevcut projelerde sondaj çalışmalarının devam ettiği, Ocak – Eylül 2020 tarihleri arasında 55.404 metre olan sondaj miktarının Ocak – Eylül 2021 tarihleri arasında %332 artarak 239.898 metreye yükseldiği açıklandı.

#LUKSK LÜKS KADİFE – Şirketin çatı üzeri GES yatırımının tamamlanıp devreye alındığı açıklandığı açıklandı.

#MGROS MİGROS – Rekabet Kurumu’nun Covid – 19 pandemi sürecinde perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketlere yönelik soruşturmasında şirketin 27 Ekim’de sözlü savunma toplantısına savunmasını yapması üzerine katılacağı açıklandı.

#SMART SMARTIKS YAZILIM – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 100 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#TUPRS TÜPRAŞ – Fitch tarafından şirketin uzun vadeli yabancı para notunun teyit edildiği, not görünümünün negatiften durağana revize edildiği açıklandı.

#ULUUN ULUSOY UN – Mediterra Capital Partners ile Söke Un paylarının şirket tarafından satın alınmasına dair görüşmeler kapsamında, satın alım fiyatının 139 – 160 milyon TL aralığı olarak tespit edilmesi sonrasında olası satın alım işlemlerinin gerçekleşmesi için Rekabet Kurumu’na başvuru yapıldığı açıklandı. 

#ANGEN ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ – Şirket payları bugün  Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#GLCVY GELECEK VARLIK YÖNETİMİ – Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#HEDEF HEDEF HOLDİNG – Şirket payları yarın Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#ARCLK ARÇELİK  – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 340.000 adet pay 32,72 – 32,78 TL fiyat aralığından geri alındı.

#AKFGY AKFEN GMYO – Şirket sermayesinin 900 milyon TL’den %44,44 oranında bedelsiz olarak 400 milyon TL artışla 1,3 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildi. 

#DOKTA DÖKTAŞ – Çelik Holding tarafından 24,12 – 24,34 TL fiyat aralığından 140.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %95,57’ye geriledi.

#SOKM ŞOK MARKET – The Capital Group Companies tarafından 10,65 TL fiyattan 464.539 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,04’e yükseldi.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.