Bir başka WordPress sitesi

Günün gelişmeleri

18

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Merkez Bankası tarafından açıklanan menkul kıymet istatistiklerine göre 8 Ekim haftasında yabancılar 51.6 milyon dolarlık hisse çıkışı yaparken tahvillerde çıkış ise 10.6 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dikkatimizi çekmeye devam taraf tahvillerden çıkışın sürüyor olması son 4 haftadır yani Merkez Bankamızın faiz indirimi yaptığı günden bu yana tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesiyle yabancı çıkışının 639.4 milyon dolara ulaşması. Bu döviz talebini artırırken şirketlerin borçlarını kapatmak adına dövize yönelmesi ve doların küresel bazda dolar kazanımı kurlarda yeni tarihi zirvelere gidilmesini sağlamakta. Bireyler 8 ekim haftasında 157 milyon dolarlık döviz alımı yaparken aynı dönemde şirketlerin 1.7 milyar dolarlık döviz alımı gerçekleştirdiğini görüyoruz. TCMB’nin brüt rezervleri 8 Ekim haftasında 1.66 milyar dolar artarak 123.5 milyar dolara çıkış gösterdi. Net rezervler 29.6 milyar dolar olurken swap harici net rezervler ise  – 37.37 milyar dolarda. Bist100 endeksi dünü % 0.13 değer kaybederek 1.411,75 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 2.81 ile turizm olurken, en çok kaybettiren % 1,53 ile metal eşya, makina oldu. Usd/Try kuru rekorlarını tazelerken bu sabah 9.21 seviyesine kadar yükseliş gösterdi.

Bugün yurtiçinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bütçe dengesi açıklanacak. Küresel bazda doların değer kazandığı bir ortamda yurtiçinde yaşanan mevcut riskleri de düşündüğümüzde kurlardaki yükseliş beklentimiz devam ediyor. BİST100 endeksi ise 1432-1407 arasındaki hareketini sürdürmekte. Aşağıda 1407’nin kırılması halinde satış baskısı artabilecekken BİST100’ün alımlarını hızlandırması için 1432 direncini kırması gerekmekte.

ABD:  Dün ABD’de ABD’de aylık bazda ÜFE beklentilerin altında % 0.5 olarak açıklanırken, yıllık bazda ÜFE’de beklentilerin altında % 8,6 olarak gerçekleşti. Ancak yıllık ÜFE’nin bir önceki aya göre artış kaydettiği görülürken ÜFE 2008’den bu yana en yüksek değere ulaştı. ABD’de aylık bazda Çekirdek ÜFE beklentilerin altında % 0,2 açıklanırken, yıllık Çekirdek ÜFE benzer şekilde beklentilerin altında % 6,8 olarak gerçekleşti. Ancak yıllık çekirdek ÜFE’de de artışın devam ettiği görüldü. ABD’de son dönemde yakından izlenen istihdam verilerinden biri olan haftalık işsizlik başvuruları 293 bin olarak gerçekleşirken, beklentiler haftalık işsizlik başvurularının 315 bin kişi olacağı şeklindeydi. Haftalık işsizlik başvuruları pandemiden bu yana en düşük seviyeye geriledi ve 2008 ortalaması olan 250 bin civarına yaklaşmış oldu. İşsizlik oranının % 4.8 olarak tutturulmasının ardından Fed üyelerinin hemen hemen hepsi varlık alımının azaltılmasından yana oldukları görüşlerini sırlamaya başladı. Daha öncede söylediğimiz gibi tahvil alımının azaltılmasının başlanması (tapering) küresel bazda dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükselişe işaret ederken küresel borsalarda satış baskısını hızlandıracaktır. Ancak resmi açıklama gelmediğinden dolayı piyasa henüz bunu fiyatlamaya yanaşmıyor. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker tahvil alım programının azaltılmasının en kısa zamanda başlaması gerektiğini söylerken faizlerde değişikliğin konuşulmasının ise henüz erken olduğunu savundular. Fed üyelerinden Bostic, enflasyonun kalıcılı olduğunu ilk itiraf eden üye olurken Bullard ise enflasyonun kalıcılığı noktasında % 50 % 50 görüşe sahibim diye açıklamalarda bulundu. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde geri çekilme devam ederken bu sabah faizlerin hafif yükselerek % 1.5290 seviyesinden işlem gördüğünü izliyoruz. Ayrıca dolar endeksinde de yaşanan sert düşüş dün devam ederken özellikle ABD piyasalarının açılmasının ardından endekste tekrar toparlanma yaşanıyor. Tahvil faizlerindeki ve dolar endeksindeki düşüşün kar satışlarından kaynaklandığını ve kısa zamanda tekrar yukarı gideceğini bekliyoruz. Ons altın fiyatlarındaki yukarı yönlü baskı bizi şaşırtırken ons altında yükselişlerin satış fırsatı yarattığının altını çiziyoruz. Ons altında bizim için kritik seviye 1834. Bu seviye kırılmadığı sürece bu satış baskının devam edeceğini düşünen taraftayız. ABD borsaları Morgan Stanley, Bank Of America ve JP Morgan gibi bankaların bilançolarının güçlü gelmesinin ardından günü alıcılı kapattı. ABD Başkanı Joe Biden, hükümetin temerrüde düşmesini önlemek amacıyla hazırlanan, borç limitinin kısa süreli artırılmasına yönelik tasarıya onay verdi. Biden’ın onayıyla yasalaşan tasarı, borç limitinin 3 Aralık’a kadar yeterli olacak şekilde 480 milyar dolar artırılmasını öngörüyor. Borç limitinin geçici olarak artırılmasıyla federal hükümetin temerrüde düşmesinin önüne geçilecek.

Bugün ABD’de harcamalar yoluyla hem büyümeyi hem enflasyonu etkileyecek verilerden perakende satışların aylık bazda % 0.2 azalması beklenirken çekirdek perakende satışların ise  aylık bazda % 0.5 artacağı tahmin edilmekte. Bunun dışında bugün ABD’den ithalat fiyatları, Michigan güven endeksi ve Michigan enflasyon beklentisi açıklanacak. Gözümüz bir yandan da Fed üyesi Williams’ın açıklamalarında olacak.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Avrupa Merkez Bankası üyeleri ekonomide tam toparlanmanın yaşanmadığını ve küresel tedarik sorunları, korona virüs etkisi vb risklerin devam etmesi nedeniyle tahvil alımlarının bir süre daha sürmesini beklediklerini söylediler. Dün Eur/Usd paritesi dolar endeksindeki düşüşten faydalanarak tepki alımlarına devam ederken 1.1700 seviyesinin altında her düşüşü satış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Eur/Try, Türk Lirası2ndaki değer kaybına paralel 10.70 seviyesini görürken tarihi zirvesini kırmaya çok az kaldı. Yukarı yönlü hareket devam edebilir. Avrupa borsaları da dünü alıcılı kapatırken şirket bilançolarının iyimserliği ve küresel borsalardaki yükselişe ayak uydurdu.

Bugün Euro Bölgesi’nde ticaret dengesi verisi açıklanacak.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1407 seviyesinin altında önce 1396 ve arkasından 1386 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1423 direncinin kırılması halinde önce 1432 ve arkasından 1443 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1532 seviyesinin kırılması halinde önce 1545 ve arkasından 1555 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1519 desteğinin altında önce 1504 ve arkasından 1491 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.1800 seviyesinin kırılması halinde önce 9.1310 ve arkasından 9.0950 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 9.2400 direncinin üzerinde önce 9.2855 ve arkasından 9.3385 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1786 seviyesinin altında önce 1776 ve arkasından 1767 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1796 direncinin kırılması halinde önce 1801 ve arkasından 1807 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AYDEM AYDEM ENERJİ – İstanbul Portföy tarafından AYDEM’in geçtiğimiz gün yaptığı açıklamaların gerçek dışı olduğu ve tüm kanuni hakların kullanılacağı açıklandı.

#BIMAS BİM MAĞAZALAR – Bircan Fide’nin paylarının tamamının 51,3 milyon TL bedelle satın alındığı, Bircan Fide’nin 700 dönüm arazi üzerinde 100.000 m 2 ’lik kapalı sera alanının bulunduğu açıklandı.

#CMENT ÇİMENTAŞ – Kırklareli’nde şirket tarafından yapılması planlanan Kalker Ocağı ve Kırma – Eleme Tesisi projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu’nun görüşe açıldığı medyada yer aldı.

#EDIP EDİP GAYRİMENKUL – Borsa tarafından şirket paylarına 12 Kasım’a kadar açığa satış, kredili işlem yasağı ve emir değiştirme tedbirleri getirildi.

#EKGYO EMLAK KONUT – Şirket projelerinden İstanbul Başakşehir Kayabaşı 8. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. oturumunun yapıldığı, arsa satışı karşılığı şirket payı toplam gelirinin 703 milyon TL, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranının %38 olduğu, en yüksek teklifin Ebruli İnşaat tarafından verildiği açıklandı.

#EREGL EREĞLİ DEMİR ÇELİK – Şirketin 2006 yılındaki Genel Kurul Toplantısının iptali kapsamında açılan davanın 30 Aralık’a ertelendiği açıklandı.

#KATMR KATMERCİLER – Bedelli sermaye artırımından elde edilen fondan finansal kuruluşlara 158,7 milyon TL ödeme gerçekleştirildiği açıklandı.

#LOGO LOGO YAZILIM – Şirketin, sermayesinin tamamına sahip olduğu Logo Elektronik ve Logo Kobi Dijital’i devralması kapsamında kolaylaştırılmış usulde birleşme işlemi için yapılan başvurunun SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

#MANAS MANAS ENERJİ – Şirketin yurtdışında yazılım alanında faaliyet gösteren müşterisinden 325.000 euroluk ön ödemeli LoRaWANsu sayacı siparişi aldığı, teslimatların 2022 yılı ilk yarısı içinde tamamlanacağı açıklandı.

#METUR METEMTUR – Muğla Bodrum’daki gayrimenkul projesi için BCC Yatırım İnşaat Yapım Sözleşmesi imzalanması kapsamında, gayrimenkul projesi için hazırlanan avan projenin Bodrum Belediyesi tarafından onaylandığı ve detaylı mimari proje ve proje etüt çalışmalarının tamamlanması sonrasında inşaat ruhsatı başvurusunda bulunulacağı açıklandı.

#OZBAL ÖZBAL ÇELİK BORU – Şirket ortaklarından Yağmur Atacan, Timur Büyük, Erdem Kumcu ve Vedat Levi’nin sahip oldukları şirket sermayesinin %18,86’sına karşılık gelen 8.285.000 adet payın pay başına 14,17 TL fiyatla 13 alıcıya toptan alış satış işlemleri kapsamında işlemlerin gerçekleştirdiği açıklandı.

#RAYSG RAY SİGORTA – Ocak – Eylül döneminde prim üretimi %35,55 artışla 1,49 milyar TL’ye yükseldi.

#SEKFK ŞEKER FİNANS FİNANSAL KİRALAMA – 490 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı. 

#ANGEN ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ – Şirket paylarının halka arzında talepler bugün toplanacak.

#GLCVY GELECEK VARLILK YÖNETİMİ– Şirket paylarının halka arzında talepler bugün toplanacak.

#HEDEF HEDEF HOLDİNG – Şirket paylarının halka arzında talepler bugün toplanacak.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.