Bir başka WordPress sitesi

Günün gelişmeleri

23

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Dünde belirttiğimiz üzere ABD’den gelen verilerin yurtiçi yansımalarını izledik. ABD’de enflasyonun yükselişi ve Fed üyelerinin enflasyonun kalıcı olabileceğine dair değerlendirmeleri tahvil alım programının artık azalacağının kesin işaretini verirken yurtiçinden kaçış hızlandı ve borsada satış kurlarda yükseliş gördük. BİST100 endeksi  dünü % 0.23 değer kaybederek 1.413,25 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 20 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 3,81 ile metal eşya, makine olurken, en çok gerileyen ise % 1,92 ile bilişim oldu. Usd/Try ise yeni rekorlar kırarken bu sabah itibariyle 9.17 seviyesinde seyrediyor. Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu sürpriz bir görüşme gerçekleştirirken görüşme sonrasında 3 TCMB üyesinin değiştirildiğini izledik. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığından yapılan atama kararıyla, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük, Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. Görevden alınan isimlerin yerine Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak ve Para Politikası Üyeliğine Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı. Bu karar sonrası kurdaki yükselişin hızlandığı görüldü.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Ancak ABD’den gelecek ÜFE verileri yine yurtiçinde fiyatlamalarda belirleyici olabilir. Onun öncesinde risk algısının yükselmesi ile borsada bugün satışların devamını bekleyen taraftayız. BİST100 endeksi dün görmüş olduğu 1432 seviyesini geçmediği sürece satışlarını sürdürebilir. Ancak aşağıda 1407 desteği hala önemini korumakta. Usd/Try kurunda yükseliş beklentimiz devam ediyor. Dün dolar endeksinin ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin düştüğü ortamda yeni rekor kıran Türk Lirası çaprazları izledik. Bu bize yurtiçinde risklerin oldukça yükseldiğini gösterirken küresel bazda dolardaki yükseliş beklentimiz nedeniyle kurda yeni tarihi zirveler devam edecek gibi duruyor.

ABD:  Dün ABD’de aylık bazda TÜFE beklentilerin üzerinde % 0.4 olarak açıklanırken, yıllık bazda TÜFE’de beklentilerin üzerinde % 5,4 olarak gerçekleşti. ABD’de TÜFE Ağustos 2008’den bu yana gördüğü en yüksek seviye olan % 5.4 seviyesine ulaştı. ABD’de aylık bazda Çekirdek TÜFE beklentiler dahilinde % 0,2 açıklanırken, yıllık bazda Çekirdek TÜFE’de benzer şekilde beklentiler dahilinde % 4.0 olarak gerçekleşti. ABD’de enflasyondaki yükselişin devam etmesi borsalar tarafında satış baskısı yaratırken ilk etkiyi dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri üzerinde alış olarak görsek de sonrasında bu enstrümanlarda sert düşüşler kaydedildi. Akşam açıklanan Fed toplantı tutanaklarında ise faizler noktasında çok farklı görüşlerin olduğu izlenirken varlık satın alım programının azaltılmasının ise Kasım ortasında başlayabileceği görüldü. Ayrıca varlık alımlarının azaltılmasının 2022’nin ortasında biteceğinin altı çizildi. Tutanaklarda, enflasyon beklentilerini yükselten Fed üyeleri, yüksek enflasyonun hala geçici olduğunu belirtti. Daha öncede ifade ettiğimiz gibi Eylül ayında yayınlanan projeksiyonlarda hem faizlerin öne çekilmesi hem miktarının artırılması enflasyonun kalıcı olacağına işaret ederken küresel bazda dolar ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş beklentimizi sürdürüyoruz. Dün akşam yapılan 30 yıllık tahvil ihalesinde % 2.049 olarak talep geldi. Bir önceki ihalede talep % 1.19’du. Bu şu anlam ifade ediyor, 2022’de herkesin beklediğinden daha sert faiz artırımları olabileceği ve dünyanın ekonomik olarak farklı bir noktaya sürükleneceğini gösterirken küresel ekonomilerin kötüleşeceğini ayrıca belirsizliklerin artma ihtimalinin yüksek olduğunu. Böyle bir ortamda Fed faizler noktasında önümüzdeki sene daha hızlı hareket edebilir. Dün ilginç bir şekilde dolar endeksinde satış görülürken satışların bu sabahta devam ettiğini izliyoruz. 93,44 kırılmadığı sürece bu satışları alış fırsatı olarak değerlendiriyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizi de bu sabah itibariyle % 1.55 seviyesinde işlem görüyor. ABD borsaları dünü karışık tamamlarken enflasyon endişeleri endekste satış baskısı yaratırken gelen bilançoların pozitif olması endekslerde bu karışık görünümün yaşanmasını sağladı.

Bugün ABD’de yine ÜFE verilerine odaklanacağız. ÜFE’nin aylık bazda % 0.6, yıllık ÜFE’nin ise % 8.7 açıklanması bekleniyor. Çekirdek ÜFE’de beklenti aylık bazda % 0.5 olurken yıllık çekirdek ÜFE’de beklenti % 7.1 seviyesinde oluşmakta. Gelecek veriler enflasyon beklentilerinin yukarı yönlü hareket etmeye devam edeceği şeklinde. Ayrıca istihdam tarafı için kritik olan haftalık işsizlik başvurularının da 315 bine düşeceği tahmin edilmekte. Her ne kadar Fed işsizlikte yıl sonu hedefi olan % 4.8’i tuttursa da haftalık işsizlik başvuruları halen pandemi öncesi ortalama seviyesi olan 250 binin üzerinde seyrediyor. Bunun haricinde bugün Fed üyelerinden Bostic ve Barkin’in konuşmaları takip edilecek. Yükselen enerji fiyatları sonrası gözler petrole çevrilirken ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stoklarının 1.1 milyon varil artması bekleniyor.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde aylık bazda Sanayi Üretimi beklentiler dahilinde % -1,6 açıklanırken, yıllık bazda Sanayi Üretimi benzer şekilde beklentilerin üzerinde % 5,1 olarak gerçekleşti. Eur/Usd paritesi dolar endeksinin sert düşmesi ile tepki alımları yaşarken 1.17 seviyesinin altında kaldığımız sürece her yükseliş satış fırsatı olamaya devam ediyor. Eur/Try, Türk Lirası’ndaki değer kaybının devam etmesi ile tarihi rekora koşuyor.  Avrupa borsaları dünü İtalya hariç yükselişle tamamladı.  Gelen verilerin ve önemli destek seviyelerine inmesinin ardından gelen tepki alımlarıyla  endeksler pozitif bir görünüm çizdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. ABD’den gelecek ÜFE verileri Euro ve Avrupa borsaları üzerinde belirleyici olabilir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1407 seviyesinin altında önce 1396 ve arkasından 1386 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1423 direncinin kırılması halinde önce 1432 ve arkasından 1443 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1536 seviyesinin kırılması halinde önce 1545 ve arkasından 1555 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1519 desteğinin altında önce 1504 ve arkasından 1491 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.1280 seviyesinin kırılması halinde önce 9.0630 ve arkasından 9.0370 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 9.1900 direncinin üzerinde önce 9.2450 ve arkasından 9.3860 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1786 seviyesinin altında önce 1776 ve arkasından 1767 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1796 direncinin kırılması halinde önce 1801 ve arkasından 1807 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ALCAR ALARKO CARRIER-  Şirketin Ümraniye’deki fabrikasında kurulu bulunan panel radyatör üretim hattının satışı konusunda potansiyel bir müşteri ile ön anlaşmaya varıldığı açıklandı.

#ALMAD ALTINYAĞ MADENCİLİK – Şirket ve şirketin bağlı ortaklığı Gürtaş Tarım’ın Yakamoz Yağ ile 2018 yılı Aralık ayında gerçekleştirdiği Varlık Alım Satım Sözleşmesi kapsamında Aralık 2023 tarihinde serbest kalacak olan uzun vadeli alacak tutarının Haziran 2021 tarihinde karşılıklı olarak imzalanan Sulh Protokolü ile varılan mutabakat sonucunda yapılan kesinti ile 4,9 milyon dolar olarak kesinleştiği açıklandı.

#AYDEM AYDEM ENERJİ – SPK tarafından AYDEM payında usulsüz açığa satış işlemleri gerçekleştirilmesi nedeniyle İstanbul Portföy’e 1,9 milyon TL idari para cezası uygulama kararı alınması sonrasında, yapılan işlem sonrasında AYDEM hakkında yanlış ve yanıltıcı izlenimler uyandırıldığı düşünülerek AYDEM’in hukuki sürecin takipçisi olunacağı açıklandı.

#CMENT ÇİMENTAŞ – Ege Kırmataş paylarının tamamının satın alınma ihtimali kapsamında görüşme ve değerleme çalışmalarının başladığı, pay devri talebinin MAPEG tarafından uygun bulunduğu açıklandı.

#DENGE DENGE HOLDİNG – Şirket iştiraki Metrobil Teknoloji ile Turkcell Superonline arasında, Ordu şehir içi F/O güzergah tesisi projesi kapsamında Fiberoptik altyapı oluşturulması konusunda 2,6 milyon TL tutarında sözleşme imzalandığı açıklandı.

#DOHOL DOĞAN HOLDİNG – Doğan Yatırım Bankasının Kobi Finansmanı için uluslararası bir fonla anlaşma aşamasına geldiği medyada yer aldı.

#EKGYO EMLAK KONUT  – İstanbul Başakşehir’deki 107 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatlarının alındığı açıklandı. 1. oturumu yapılan İstanbul Kartal Esentepe 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. oturumunun 19 Ekim’de yapılacağı açıklandı.

#GEREL GERSAN ELEKTRİK – Şirket ile Fulcrum LLC arasında Busbar Sistemleri ve diğer ürünlerin satışı için 20 milyon dolar sipariş değerli İşbirliği Mutabakat Anlaşması imzalandığı açıklandı.

#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK – Şirket ile Göktekin Enerji arasında Yakaağzı Rüzgar Enerjisi Santrali projesine ait 154kV Yakaağzı RES TM ve İpektepe RES TM arası Enerji Nakil Hattı tesisi kapsamı için 2,6 milyon dolar + 5 milyon TL’lik sözleşme imzalandığı açıklandı. Şirket ile şirketin Irak merkezli bayisi arasında 33/11kV Mobil Trafo merkezi tedarik 705.000 dolar tutarında tedarik anlaşması imzalandığı açıklandı.

#MMCAS MMC SANAYİ – Şirketin iştiraki Best Frutta’da sahip olduğu pay oranının % 50’nin üzerine çıkarılması için pay satın alınması kapsamında yapılan görüşmelerin sonuçlandığı ve pay bedeli 25 TL’den 100.000 adet payın devralınması kapsamında anlaşmaya varıldığı açıklandı.

#THYAO TÜRK HAVA YOLLARI – Şirketin Angola’nın başkenti Luanda’ya sefer başlattığı medyada yer aldı.

#TURSG TURKİYE SİGORTA – Şirket ile Kobirate arasında 2 yıl süreli Kurumsal Yönetim Derecelendirme Sözleşmesinin yenilendiği açıklandı. 

#ANGEN ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ – Şirket paylarının halka arzında talepler bugün ve yarın toplanacak.

#GLCVY GELECEK VARLILK YÖNETİMİ– Şirket paylarının halka arzında talepler bugün ve yarın toplanacak.

#HEDEF HEDEF HOLDİNG – Şirket paylarının halka arzında talepler bugün ve yarın toplanacak.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.