Bir başka WordPress sitesi

Günün gelişmeleri

22

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü  % 1.43 değer kaybederek  1.371,69 puandan kapatırken toplam işlem hacmi 15,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Tüm sektör endeksleri düşüş gösterirken, en çok kaybettiren ise % 3,85 ile tekstil, deri oldu.  Usd/Try  kuru dün yataya yakın kapanış yaşarken bu sabah itibariyle kurda dolar endeksindeki düşüşe paralel değer kaybı yaşanıyor.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. TCMB yatırımcı, ekonomist ve analistlerle, katılımcıların genel makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar, bankacılık gibi konulardaki sorularını yanıtlayacağı bir videokonferans geçekleştireceği bildirildi.  Piyasada gözler yarın ABD’den açıklanacak istihdam verilerine çevrilmişken bugün dolar endeksindeki baskı Usd/Try tarafına düşüş getirirken  kurda bir miktar geri çekilme yaşanabilir. Ancak 8.60’ın üzerinde kaldığımız sürece her düşüş alım fırsatı olmaya devam ediyor. BİST100 endeksi ise dün küresel borsalarda gelen sert alımlara paralel bugün pozitif tarafta kapatabilir. Son dönemde tamamen BİST100’ün küresel borsalara paralel hareket ettiğini izliyoruz.

ABD:  Dün ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncüsü kabul edilen özel sektöre ait ADP tarım dışı istihdam verisi beklentilerin  üzerinde 568 bin kişi olarak gerçekleşirken, son 2 aydır ADP Tarım Dışı İstihdam verilerinde artış görülmekte.  Özel sektör istihdamında görülen iyileşmenin tüm istihdama sirayet etmesi beklenirken piyasalar şu anda tamamen yarınki verilere kilitlenmiş durumda. Yarın gelecek veriler piyasalarda sert hareketlere sebep olabileceği gibi piyasanın yönünün de belirlenmesini sağlayabilir. ABD’de, Senato Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, yıl sonundan önce daha kalıcı bir çözüm bulunana kadar ülkenin temerrüde düşmesini engellemek için borç limitinin kısa süreli olarak askıya alınmasını önerdi. McConnell, Demokratların, borç limitinin süresini mevcut harcamaları karşılayabilmek için sabit bir dolar tutarında aralık ayına kadar acil olarak uzatabilmesine ilişkin tasarıyı normal prosedürlerle geçirmelerine izin vereceklerini bildirdi. Senato‘nun uzlaşma sağlayamaması ve 28,4 trilyon dolarlık borçlanma tavanının yükseltilmemesi halinde ABD Hazine’si 18 Ekim’den sonra yükümlülüklerini yerine getiremeyecek. McConnell’ın açıklamasının ardından Demokratlar, Senatonun borç limitini 2022’ye kadar askıya alacak yasa tasarısına ilişkin bugün yapılması planlanan oylamayı erteledi. Dün dolar endeksi  yükselişini sürdürürken  ABD 10 yıllık tahvil faizleri kritik direnç bölgesi olan % 1.55’in üzerinde kalıcı olamadı ve bu sabah itibariyle % 1.53 seviyesinde işlem görüyor. ABD borsaları Cumhuriyetçiler ile Demokratların borçlanma tavanı üzerinde uzlaşı sağlama haberi ile dün sert yükselerek günü alıcılı tamamladı.

Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvurularının 350 bin kişi açıklanması beklenirken halen pandemi öncesi  ortalaması olan 250 bin kişinin üzerinde seyretmesi istihdamda istenilen noktaya henüz ulaşılmadığının göstergesi olarak yansımakta. Fed, tahvil alım programının azaltılması noktasında enflasyon ve işsizliğe bakıyor. Enflasyon Fed’in tahminlerinin çok ötesine geçerken istihdamda henüz tam seviyeye gelinememesi Fed’in elini güçleştirmekte. Bugün gelecek veri sonrası dolar  endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde oynaklık artabilir. Ayrıca Fed üyelerinden Williams’ın da vereceği mesajlar yakından takip edilecek.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde aylık bazda perakende satışlar beklentilerin altında % 0,3 açıklanırken yıllık bazda perakende satışlarda benzer şekilde beklentilerin altında % 0,0 olarak gerçekleşti. Delta varyantının ekonomi üzerinde kısmi olumsuz etkisi devam ediyor. Perakende satışlardaki düşüş büyüme tarafına olumsuz yansısa da tüketim yoluyla enflasyonu baskılayacağından bir bakıma da olumlu olarak algılandı. Dün Eur/Usd paritesinde düşüş devam ederken satış baskının arttığını izliyoruz. Eur/Try kurunda da aşağı yönlü sınırlı düşüş kaydedildi. Avrupa borsaları ise  günü düşüşle kapatırken Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının dün sert yükselmesinin enerji krizini tetikleyeceği korkuları ve enflasyon endişelerinin devam etmesi Avrupa endekslerinin negatif kapatmasını sağlayan unsurdu.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’nın daha önce gerçekleştirdiği faiz toplantısının toplantı tutanakları yayınlayacak. Enflasyon büyüme ve istihdama yönelik mesajlar fiyatlamalarda belirleyici olabilir. Ayrıca PEPP (Pandemi Acil Varlık Alım Programı) ve TLTRO  alımlarının ne zaman azaltılacağına dair piyasalar sinyal arayacaktır.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1370 seviyesinin altında önce 1359 ve arkasından 1342 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1380 direncinin kırılması halinde önce 1396 ve arkasından 1407 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1491 seviyesinin kırılması halinde önce 1504 ve arkasından 1519 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1476 desteğinin altında önce 1466 ve arkasından 1455 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.8380 seviyesinin kırılması halinde önce 8.8020 ve arkasından 8.7640 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.8945 direncinin üzerinde önce 8.9370 ve arkasından 9.9590 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1756 seviyesinin altında önce 1749 ve arkasından 1734 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1763 direncinin kırılması halinde önce 1770 ve arkasından 1781 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AEFES ANADOLU EFES – Şirket ile Tek – Gıda Sendikası arasında 2 yıl süreli Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlandığı açıklandı.

#ALARK ALARKO HOLDİNG -Şirketin bağlı ortaklığı Altek Alarko’nun 16 MWe/24.1 MWp lisanslı bir GES’ine sahip özel amaçlı şirketin paylarının % 100’ünü devralmak üzere ön anlaşma imzalanması sonrasında, hisse sahipleri ile anlaşma sağlanamadığı açıklandı.

#BAKAB BAK AMBALAJ – Şirket tarafından 2,2 milyon euro bedelle Flexo Baskı Makinası alınmasına karar verildiği açıklandı.

#BAGFS BAĞFAŞ – Borsa tarafından YİP’te işlem yören şirket paylarının yarından itibaren Alt Pazar’da işlem göreceği açıklandı.

#GENTS GENTAŞ – 7 milyon dolar limitli 1 yıl süreli Yönetici Sorumluluk Sigortası’nın yenilendiği açıklandı.

#GEREL GERSAN ELEKTRİK – Şirket ile SASA arasında Adana’da yapılacak New Pta Complex Projesi kapsamında Topraklama ve Aydınlatma Malzemeleri ile Bus-Bar malzemeleri teslimatının yapılması için sözleşme imzalandığı açıklandı.

#INVEO INEO YATIRIM HOLDİNG – Şirketin bağlı ortaklığı Inveo Portföy’ün sermayesinin 5,3 milyon TL’den 6 milyon TL’ye yükseltilmesinin SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

#KAPLM KAPLAMİN – Şirketin kısmi bölünme yolu ile %100 bağlı ortaklığı olarak yeni kurulacak olan Prigo Dijital unvanlı bir A.Ş’ye devrine karar verilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#YEOTK YEO TEKNOLOJİ VE ENERJİ – Şirketin TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen İTM.383 Referanslı 154 kV Atakum Trafo Merkezi Yapımı ihalesine 40,2 milyon TL teklifle en iyi teklifi verdiği açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK – Şirket ile Enternasyonel Gayrimenkul arasında Bursa Orhaneli’de kurulacak olan Gümüşpınar Ferrokrom TM dahilinde trafo merkezinin elektrik işleri ve enerji iletim hattının yapım işleri projesi kapsamında 2,4 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandığı açıklandı.

#MARTI MARTI OTEL – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 400 milyon TL’den 600 milyon TL’ye yükseltilmesi kararı tescil edildi.

#SERVE SERVE FİLM – Süresi geçmiş alacakların tahsili kapsamında Cemalettin Doğan’dan 200.000 tahsilat gerçekleştirildiği açıklandı.

#ORCAY ORÇAY ORTAKÖY ÇAY SANAYİ  – Şirketin Tirebolu Gıda’ya 1.000 tonluk çuvallı kuruçay satışı yapmasına dair görüşmelerde sona gelindiği açıklandı.

#OZRDN ÖZERDEN PLASTİK – Yalova Kirazlı’da bulunan 17.062 ve 5.267 m2’lik arsaların satılmasına karar verildiği açıklandı.

#POLHO POLİSAN HOLDİNG – Şirketin bağlı ortaklığı Polisan Kimya tarafından Fas’ta yapı kimyasalları alanında faaliyet gösteren ve sermayesinin %99’una sahip olduğu Polisan Maroc’daki paylarının tamamının 216.833 dolara satıldığı açıklandı.

#SAHOL SABANCI HOLDİNG – Şirket ile Philip Morris Products arasında SAHOL’e ait, PHILSA sermayesinin %25’ini temsil eden paylar ile PMSA sermayesinin %24,75’ini temsil eden payların tamamının, 2,9 milyar TL bedelle Philip Morris Products’e veya Philip Morris Products’in iştiraklerine devredilmesi amacıyla Rekabet Kurumu’na başvurulmasına karar verildiği açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.