Bir başka WordPress sitesi

Fx piyasalar

13

USD/TRY: ABD ekonomisinin tekrar momentum kazandığına yönelik öncü veriler, ABD şirketlerinin iyi finansallar açıklamaları ve enflasyonun kısa vadeli yüksek kalabileceği beklentileri Dolar’ı desteklemeye devam ederken, ECB’nin daha fazla güvercin kalması Dolar endeksinin (DXY) bu yılın en yüksek seviyelerde seyretmesine neden oluyor. Buna ek olarak, Avrupa’da artan vakalar sonrasında bazı kısıtlamaların gündeme gelmesi de Dolar’ı kısmen destekleyebilecek haber akışı olarak izleniyor. Geçen hafta %1 yükselen Dolar endeksi (DXY) mevcut görüntüde bu eğilimini bu haftada sürdürebilir. Dolar’ın güçlenme eğiliminde olduğu ortamda TCMB’nin faiz indirimleri TL’de kırılganlığın sürmesine neden olabilir. Bu kapsamda, kurda 11,33 yakın zirvesi hedefte kalabilir. Aşağıda ise 11,05 ve 10,92 sıralı destekler olarak takip edilebilir. Bu hafta yurtiçinde çarşamba günü kasım ayı sektörel güven endeksleri, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak. Perşembe günü TCMB PPK toplantı özeti ve cuma günü yılın ikinci Finansal İstikrar Raporu takip edilecek. Yurtdışında ise Fed ve ECB toplantı tutanakları, ABD kişisel gelir ve harcamalar ile GSYH, küresel imalat ve hizmet PMI verileri, Güney Kore ve Yeni Zelanda merkez bankaları faiz kararları bu hafta izlenecek gelişmeler. Biden’ın bu hafta Fed Başkanı adayını duyurması bekleniyor.

EUR/USD: Bir süredir Dolar’ı destekleyen katalizörler ve Avro’daki zayıflığın devam etmesiyle baskı altında kalan parite, cuma günü Avrupa’da artan vaka sayıları ile kapanmaların gündeme gelmesinden olumsuz etkilendi ve 1,1250 seviyesine kadar geriledi. Geçen haftaki baskının bu haftaya da sarktığını izlerken, bu fiyatlamayı değiştirebilecek net bir gelişme gözlenmiyor. Dolayısıyla, paritede baskı sürebilir. Teknik olarak, parite 1,1355 seviyesinin altında kalarak 1,1250 desteğini kırmaya çalışabilir ki bu seviyenin kırılması durumunda 1,1185 hedefe girebilir.

XAU/USD: Geçen hafta Dolar endeksinin (DXY) yükseliş momentumunu koruması değerli madende etkisini hissettirdi ve Ons Altın direnç yaptığı 1.870 bölgesini kıramayarak kar satışları ile karşılaştı. Bu sabah da baskının kısmen sürdüğünü izlerken, teknik olarak 1.835 hedef olabilir. Diğer yandan, bazı Fed üyelerinin faiz artış tahminlerini öne çekmesi risk olarak dursa da Fed’in genel olarak faiz konusundaki yaklaşımı düşüşlerin sınırlı kalmasını sağlayabilir. Bu kapsamda, Ons Altın’da 1.835 seviyesinin destek olabileceğini düşünüyoruz. Yukarıda ise 1.870 direnç bölgesi önemini koruyor. Ara direnç de 1.860 bölgesinde.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.