Bir başka WordPress sitesi

Fx piyasalar

12

USD/TRY: Bu sabah risk iştahında kısmen baskı gözlense de Dolar endeksi (DXY) aylık ortalamasının altında zayıf bir görüntü sergilemeye devam ediyor. Tahvil piyasası da sakinken, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde sınırlı baskı gözleniyor. Bugün yurtdışında ABD işsizlik maaş başvuruları ve ikinci el konut satış verisi takip edilecek. Yurt içi tarafta ise piyasaların odağında TSİ 14’te TCMB’nin PPK toplantısı olacak. TCMB son PPK toplantısında, çekirdek enflasyon vurgusuyla birlikte politika faizini 100 baz puan indirimle %18 seviyesine çekmişti. Bugün ise faizlerdeki olası değişiklik kadar karar metnindeki değişiklikler de geleceğe yönelik beklentileri şekillendirmesi adına piyasanın merceğinde olacaktır. Foreks Anketi’ne göre anket katılımcıları 50 baz puanlık faiz indirimi bekleniyor, Bloomberg anketine göre de 100 baz puanlık faiz indirimi beklenmekte. Beklentilere paralel faiz indirimi kurda kar realizasyonlarına neden olabilir ancak bu kısa vadeli olabilir ve kur tekrar bu hafta gördüğü en yüksek seviye olan 9,37 – 9,38 bölgesini hedefleyebilir. Bir süredir beklenen faiz indiriminin TL üzerinde yaptığı baskı dikkate alındığında ise söz konusu seviyenin direnç olabileceğini düşünüyoruz. Aşağıda da sıralı destekler 9,1750 ve 9,12 seviyelerinde. Diğer yandan, faizlerde değişiklik yapılmaması durumunda kurda 9,0 – 9,05 bölgesine doğru düşüş görülebilir. Bugün ayrıca yurtiçinde DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistikleri açıklanacak. TCMB Analitik Bilanço Verilerine göre 15 Ekim haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız.

EUR/USD:  Tahvil piyasası sakin bir görüntü çizerken, risk iştahındaki kısmi zayıflamaya karşın Dolar endeksi (DXY) aylık ortalamasının altındaki zayıf görüntüsünü koruyor. Dün takip ettiğimiz ve aylık ortalamanın geçtiği 1,1610/20 bölgesini destek yapan parite de söz konusu desteğin üzerinde hareketini sürdürüyor. Şu aşamada kısa vadeli mevcut fiyatlamaları değiştirebilecek net bir katalizör gözlenmezken, paritede teknik hareketler baskın gelebilir ve EURUSD 1,1610/20 desteğinin üzerinde kalarak 50 günlük ortalamanın geçtiği 1,1710 bölgesine doğru yükseliş kaydedebilir. Ara direnç de 1,1685 seviyesinde. Diğer yandan, 1,1610/20 destek bölgesinin kırılması durumunda  ise düşüş belirginleşebilir ve 1,1575 ilk etapta hedef olabilir.

XAU/USD: Dün %0,7 oranında yükseliş kaydeden değerli maden günü 1.782 seviyesinde kapattı. Bu sabah ise dünkü kapanış seviyesine yakın hareketler gözlenmekte. Tahvil piyasasındaki sakin görüntü ve aylık ortalamasının altında seyreden Dolar endeksindeki (DXY) hareketten değerli maden kısmen destek bulabilir ve Ons Altın 1.771 desteğinin üzerinde tutunarak 1.793 direncini hedefleyebilir. Ana direnç ise 1.800 bölgesinde. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1.771 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.762 desteğine kadar geri çekilme yaşanabilir. 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.