Bir başka WordPress sitesi

Fx piyasalar

13

USD/TRY: ABD on yıllık tahvil faizinin bu sabah %1,67 seviyesine kadar yükselmesine karşın risk iştahında bir bozulma gözlenmiyor. ABD’de güçlü bilanço rakamları piyasaları desteklemeyi sürdürürken, Çin Merkez Bankası’nın piyasalara likidite desteği ile borsalar olumlu görünümünü koruyor. Dolar endeksi (DXY) de aylık ortalamasının altında zayıf bir görüntü sergiliyor. Diğer yandan, Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri yatay. DXY ve risk iştahındaki görüntüye karşın tahvil faizindeki yükseliş GOÜ para birimlerinde dünkü yükselişleri sınırlandırdığı söylenebilir. Bir süredir baskı altında kalan ve dün %0,4 oranında prim yapan TL’de de tekrar kısmi baskı gözleniyor. Faiz indirimi beklenen yarınki kritik TCMB kararı öncesinde kurda geri çekilme sınırlı kalabilir ki yukarıda belirttiğimiz gibi ABD on yıllık tahvil faizindeki ivmelenme etkisini gösterebilir. Öte yandan, DXY’deki güçsüzlüğün sürmesi de bir taraftan yükselişleri sınırlayabilir. TL’de yaşanan değer kayıpları da dikkate alındığında kurda bugün 9,28 – 9,40 arasında dalgalanma gözlenebilir. Bugün yurt içinde veri gündemi sakinken, yurtdışında Bej Kitap, Fed üyeleri ile ECB Yönetim Kurulu üyesinin konuşmaları izlenecek.

EUR/USD: ABD on yıllık tahvil faizinin tekrar %1,60’ın üzerine çıkmasına karşın risk iştahında bir bozulma gözlenmiyor. Parite de halihazırda 1,1610/20 bölgesinde bulunan aylık ortalamasının üzerinde kalmaya devam ediyor. Teknik olarak, aylık ortalamanın bulunduğu destek bölgesinin altına kayma gözlenmedikçe 50 günlük ortalamanın geçtiği 1,1710 bölgesi hedefte kalmaya devam edebilir. Ara direnç de 1,1685 seviyesinde. Aksi durumda, 1,1610/20 destek bölgesinin kırılması durumunda düşüş belirginleşebilir ve 1,1575 ilk etapta hedef olabilir.

XAU/USD: Dün 1.785 seviyesine kadar yükseliş kaydeden değerli madende kapanış 1.769,5 seviyesinden gerçekleşti.  ABD on yıllık tahvil faizindeki yükselişe karşın bu sabah alıcılı seyreden değerli maden 1.767 desteğinin üzerinde kaldıkça yukarı yönlü kısmi ataklar yapabilir ki 1.781 direncinin geçilmesi durumunda 1.794 hedef olabilir. Öte yandan, 1.767 desteğinin altına sarkma gözlenmesi durumunda 1.760 ardından 1.750 desteğine doğru geri çekilme yaşanabilir. 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.