Bir başka WordPress sitesi

Fx piyasalar

22

USD/TRY: Dün akşam açıklanan tutanaklarda, Fed üyelerinin kasım ortası veya aralık ayı gibi varlık alım azaltımının başlaması konusunda genel olarak bir fikir birliğine sahip oldukları gözlendi. ABD 10 yıllık tahvil faizindeki gevşeme ve Fed’in varlık azaltım takviminin netleşmesiyle birlikte bugün küresel risk iştahı olumlu seyrediyor. Öngörülerin hafif üzerinde gelen ABD TÜFE verisi sonrası bugün ABD ÜFE verisi ile işsizlik maaş başvuruları izlenecek. Yurtiçi tarafta ise TCMB’de yapılan üye değişiklikleri takip edildi. Değişiklikler sonrasında kurda kısmi dalgalanma gözledi. Üye değişikliklerinin kur üzerindeki etkisinin şu aşamada sınırlı kalmasını beklerken, yurtdışında ABD on yıllık tahvil faizinin %1,60’ın altında kalma eğiliminde olması olası yükselişleri sınırlayabilir. Bu kapsamda, kur 9,19 direncinin altında kalabilir. Aksi durumda 9,25 tepki gelebilecek bir sonraki direnç olarak izlenebilir. Aşağıda ise 9,10 ve 9,06 sıralı destekler olarak takip edilebilir. Bugün TCMB, DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak.

EUR/USD: ABD on yıllık tahvil faizindeki gerilemenin, beklentilerin hafif üzerinde gelen ABD enflasyonuna rağmen sürmesi ve dün Fed tutanaklarının tapering zamanlaması ile ilgili belirsizliği azaltması Dolar’da baskı yapmakta. Dolar’daki baskı ile birlikte de paritenin 1,16 seviyesinin üzerine çıktığını izliyoruz. Teknik olarak, kısa vadeli yakalan ivme ile parite 1,1575 seviyesinin üzerinde kalarak aylık ortalamanın da yakın seyrettiği 1,1640 seviyesine kadar yükselişini sürdürebilir. Sonraki direnç ise 1,1670 seviyesinde. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1,1575 seviyesinin kırılması durumunda 1,1530 hedefe girebilir.

XAU/USD: ABD on yıllık tahvil faizindeki düşüşten destek bulan değerli maden dün yakın dirençlerini kırarak sert yükseliş kaydetti ve günü %1,9 oranında yükselişle tamamladı. Kapanış da 1.793 seviyesinde gerçekleşti. Şu aşamada, bu sabah %1,55 civarında seyreden ABD on yıllık tahvil faizi %1,60’ın altında kaldıkça değerli madende yükseliş isteği sürebilir ki bu sabahki kar realizasyonlarının sınırlı kaldığını izliyoruz. Teknik olarak da 1.782 desteğinin altına sarkma yaşanmadıkça değerli maden önemli gözüken 1.800 direncini kırmayı deneyebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda ise 1.820 test edilebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1.782 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.765 hedef olabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.