Bir başka WordPress sitesi

Fx piyasalar

26

USD/TRY: Enerji fiyatlarındaki artışın sürmesi enflasyondaki yükselişin geçici olduğuna yönelik merkez bankalarının söylemlerinin sorgulanmasına neden  olurken, küresel büyüme ivmesindeki yavaşlama işaretleri de piyasalarda stagflasyon endişelerini beraberinde getirdi. Bu da oynaklığın artmasına ve Dolar’ın güçlenmesi ile sonuçlandı. Dolar endeksi (DXY) haftanın son iki işlem gününde yaşanan kısmi düşüşe karşın haftayı %0,9 oranında primle kapatmayı başardı. Diğer yandan, stagflasyon endişeleri ile risk iştahının zayıflaması sonrasında ABD on yıllık tahvil faizinin %1,50’nin altına sarkması ise Gelişmekte Olan Ülke para birimleri üzerindeki baskıyı azalttığı söylenebilir. Bu sabah da ABD on yıllık tahvil faizi %1,50’nin altında olması baskının sınırlı kalmasını sağlayabilir ancak temkinli mod nedeniyle Dolar dirençli durabilir. Dolayısıyla, Dolar / TL 8,80 desteğinin üzerinde kalmaya devam edebilir. Öte yandan, ABD on yıllık tahvil faizi %1,50’nin altında kaldıkça kur da 8,90 seviyesini direnç yapabilir. Aksi durumda 8,93 yakın hedef konumunda. Bu sabah yurtiçinde eylül ayı enflasyon verisi takip edildi. Buna göre, TÜFE’de 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %1,25, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,58 (Beklenti %19,64) artış gerçekleşti. Eylül’de yıllık çekirdek enflasyon (C endeksi) ise %16,98 (önceki:%16,76) oldu. Verinin kur üzerindeki etkisinin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Yurtdışına baktığımızda, OPEC+ üyelerinin petrol üretim politikalarını görüşecekleri toplantı ve ABD fabrika siparişleri ile Fed ve ECB yetkililerinin konuşmaları bugün izlenecek. Hafta genelinde ise ABD tarım dışı istihdam ile ISM hizmet, ECB toplantı tutanakları öne çıkıyor.

EUR/USD: Küresel çapta risk iştahının baskı altında kaldığı haftada Dolar’da güçlenme gözlenirken, parite haftayı %1,1 oranında kayıpla 1,1593 seviyesinden kapattı. Risk iştahının zayıflaması Dolar’ı desteklemeye devam edebilecekken, ABD on yıllık tahvil faizinin %1,50’nin altında kalması paritede teknik bir toparlanmaya yardımcı olabilir ki kısa vadeli göstergeler dip formasyonun oluştuğuna işaret ediyor. Bu kapsamda, 1,1580 desteğinin altına sarkma yaşanmadıkça paritede 1,1660 seviyesine kadar tepki alımları sürebilir. Diğer yandan, 1,1580 desteğinin kırılması durumunda 1,1530 hedefe girebilir.

XAU/USD: ABD on yıllık tahvil faizinin %1,50’nin üzerinde kalıcılık sağlayamadığı ortamda Ons Altın da haftanın son işlem gününe doğru alımlarla karşılaştı ve haftayı %0,6 oranında primle 1.760,6 seviyesinden kapatmayı başardı. Bu sabah ise aylık ortalamasına yaklaşma eğilimi gösteren ve en yüksek 1.766 seviyesini gören değerli maden, bu seviyeden tepki ile karşılaştı ve eksi bölgeye geçti. Şu aşmada, halihazırda %1,50’nin altında seyreden ABD on yıllık tahvil faizinde bu eğilim sürdükçe değerli maden de 1.748 desteğinin üzerinde tutunabilir ve aylık ortalamanın bulunduğu 1.770 seviyesini hedefleyebilir. Ana direnç ise 1.784 seviyesinde. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde 1.748 seviyesinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.734 seviyesine kadar düşüş sürebilir. Ana destek ise 1.725 seviyesinde.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.