Bir başka WordPress sitesi

Enflasyon kriterleri ve MB aksiyonları çerçevesinde getiri eğrisi hareketlenmeleri

10

ABD 10 yıllık faizleri %1,55’e geriledi. Piyasa henüz enflasyon konusundaki ekstrem senaryoları fiyatlamaya hazır değil, ancak daha kalıcı bir enflasyondan endişe edilmesi günümüzde politika yapıcıların da ana olarak ele aldığı konudur. Bugün FOMC toplantısından gelecek açıklamaları da bu unsurlar şekillendirecektir. Şirketlerin artan maliyetleri ve bunun enflasyonist baskısı büyüyebilecek bir sorun. Kira ve ücret enflasyonunda da ciddi artış gözlemleniyor, ki FOMC sonrasında Cuma günü takip edeceğiz istihdam verilerinde de bu kriterler dahilinde takip ediyor olacağız. FOMC açıklamaları sonrasında da reel faizlerin seyri önemli olacaktır; “tapering” olgusu yoğun şekilde bekleniyor ve bunun öncesinde piyasayı şekillendirdi. Powell’ın açıklamalarının tandansı ve FOMC içindeki ağırlık merkezi değişimi (özellikle faiz artırımı görüşünü şekillendirecek güncel enflasyon faktörleri) piyasanın vereceği tepkiyi belirleyecektir. Son günlerde enflasyon beklentilerindeki değişimin sürüp sürmeyeceği tahvil faizleri açısından da önemli, gerileme hareketinin yeniden yükselişe dönüp dönmemesi açısından takip edeceğiz. Tapering olgusunun fiyatlandırılması noktasında FOMC’nin olası güvercin veya şahin açıklamasının sert fiyatlandırılabileceğini düşünüyoruz. Vadeli fonlar, Eylül 2022’de 25 baz puanlık bir artırımı fiyatlıyor ve bu, Eylül toplantısından sonra öne çekilmiş beklentiyi yansıtıyor.

Enflasyonun yüksek seyretmekle birlikte güncel para politikası paradigmasında TCMB’nin ana konusu olmadığını söyleyebiliriz. Merkez Bankası’nın buna herhangi bir sıkılaşma reaksiyonu göstermesini beklemiyoruz. TCMB’nin beklenenin ötesinde yaptığı faiz indirimleri sonrasında %16 olan politika faizini gevşetmesi için muhtemelen az yeri kaldı. Ancak, belirttiğimiz faktör ve kriterler ışığında faizin sınırlı da olsa daha da inmesi ihtimali olabilir. “Enflasyon üzerinde faiz” referansının yılsonuna kadar artık uygulanmayacağı kesinleşmekle beraber, çekirdek enflasyonun da altında kalan bir lira faiz oranı mevcuttur. Bu durumun, enflasyondan korunma güdüsünü daha çok artıracağını ve lira bazlı birikim tutma eğilimini düşük tutacağını düşünürüz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, önümüzdeki yıl uluslararası piyasalarda tahvil ihracı yoluyla 11 milyar dolara eşdeğer finansman öngörüldüğünü söyledi. 2022’de 397,1 milyar lira iç borçlanma öngörüyor. Borçlanma ağırlıklı olarak lira cinsinden yapılacak, YP iç borç stoku azaltılacaktır. Altına dayalı tahvil ve sukuk yurt içinde ihraç edilmeye devam edilecektir. TL cinsi iç borçlanmanın ortalama maliyeti Ocak-Ekim döneminde 2020’nin aynı dönemindeki %10,46’dan %17,22’ye yükseldi. Ocak-Ekim aylarında iç borçlanmanın ortalama vadesi. 54,2 ay oldu.

Yapı Kredi Bankası, genel merkezine 400 milyon Euro veya eşdeğeri döviz veya lira değerinde ipotek teminatlı tahvil ihraç etme yetkisi verdiğini söyledi. İhraç, tek veya çoklu dilimler halinde, çeşitli formatlarda, vadelerde, sabit ve/veya değişken faizli olabilir ve piyasa koşullarına göre belirlenecektir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.