Bir başka WordPress sitesi

Dünyaya paralel

18

USDTRY paritesi, 11 Ekim Pazartesi akşamı 9 TL’yi geçtikten sonra Salı 9.04’e kadar yükseldi. Aybaşından beri bakınca Dolara karşı; Brezilya reali % 2.0, Hindistan Rupisi ve Türk Lirası % 1.8, Şili pezosu % 1.7, Meksika Pezosu % 1.3 değer kaybetti. Dolayısıyla paralar konusunda korelasyonun yüksek olduğu bir tablo sözkonusu diyebiliriz.

 

Borsalarda ise karışık bir seyir var. Dün Avrupa borsalarında İspanya hariç satışlar vardı. BIST de güne negatif başladı ama gelen alımlarla artıya geçti, hatta BIST 100 endeksi 1423’e kadar çıktı fakat günü kılpayı % 0.04 artışla 1,416.82 puandan kapattı. ABD’de ise endeksler ara ara artıya geçse de hafif negatif kapattı. Bu sabah Asya’da Çin ve Hindistan endekslerinde artışlar var. Hindistan borsasının zirve rekoru üstüne rekor kırdığını hatırlatalım.

 

Bugün ABD’de Eylül TÜFE’si açıklanacak. Beklentiler, geçen yıl Eylül’de % 0.2 yükselen TÜFE’nin bu kez % 0.3 arttığı yönünde. Yıllık TÜFE böylece % 5.3 seviyesinde kalacaktır. Yalnız, bu enflasyon pek inecek gibi durmuyor. Artık halk da bunu kanıksamış gibi. New York Fed tarafından gerçekleştirilen Tüketici Beklentileri Anketinin sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentileri Eylül’de 0.1 puan artışla %5.3’ye yükseldi. Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentileri de aynı dönemde 0.2 puan artarak % 4.2 ile yükselişini 3’üncü aya taşıdı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

 

STRATEJI

BIST100 Ekim başında yeniden 1371’e kadar gerilediğinde “Bu seviyelerin altı, yükselen trendin kırılması anlamına geleceğinden bir tepki hareketi beklenebilir” demiştik 1420 ye kadar tepti. Şimdi 1400 destek seviyesi yeniden önem kazanıyor.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.