Bir başka WordPress sitesi

Çinli telekomcular, 5G teknolojisiyle WeChat’e rakip olacak

20

Çin’in başlıca üç mobil şebeke operatörü olan China Mobile, China Telecom ve China Unicom önümüzdeki günlerde yeni 5G haberleşme hizmetlerini başlatacak. Söz konusu hizmet, video, radyo ve elektronik ödeme işlevleriyle bütünleştirilmiş olacak. Bu, Tencent tarafından tasarlanan Çin’de çok popülerlik kazanan ve dünyada bir milyardan fazla hesabı bulunan WeChat uygulamasına rakip olacak.

China Mobile, China Telecom ve China Unicom’un yeni hizmeti ilk ticari testinden ekim ayının ikinci yarısında geçecek. Öte yandan her üç firma 5G mesajlaşma hizmetlerinin, çeşitli çevrimiçi hizmetler için bir tür giriş köprüsü niteliğinde olduğunu açıkladı. Bu yeni işlemleri, kullanıcılara metin, foto, video ve sesli mesajları -uygulamayı indirmeksizin-  doğrudan doğruya akıllı telefonlarından gönderme olanağı sağlayacak. Ayrıca entegre bir dijital gösterge abonelere telefonlarıyla direkt ödeme yapma olanağı verecek.    

Dünyanın en büyük telsiz şebeke operatörü China Mobile, 951,1 milyon abonesinin 304,14 milyonunu 5G kullanıcısı olarak kaydetti. Buna koşut olarak China Telecom’un 146,62 milyon, China Unicom’’un da 129,1 milyon 5G abonesi var.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.