Bir başka WordPress sitesi

BİST100 endeksi

19

Geçtiğimiz hafta enerji krizi ile baskılanan piyasalar, ABD’de Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin borçlanma yetkisinin süre sınırını Aralık ayının başına çekme konusunda anlaşması sonrasında bir miktar da olsa rahatladı. Asya piyasaları son günlerdeki küresel piyasalardaki pozitiflikten etkilendi ve Çin piyasaları 1 haftalık tatilin ileme başladığı günü yükselişle tamamladı.

BİST100 endeksi tarafında ise açılışta yatay seyir hakimdi. Reuters’tan TCMB Başkanı ile ilgili gelen haber sonrası negatife yönelen endeks, haberin Cumhurbaşkanlığı tarafından yalanlanıp, Tarım Dışı İstihdam verisinin de beklentilerin çok altında gelmesi ile günü pozitif tamamladı.

Yurtiçinde gündem bu hafta yoğun olacak Bugün Cari Denge ve İşsizlik Oranı, Salı günü Sanayi Üretim Endeksi, Cuma günü Bütçe Dengesi verileri açıklanacak. ABD tarafındaki en önemli veri akışı ise Eylül ayı enflasyon verisi. Özellikle yüksek enflasyonun konuşulduğu bu dönemde açıklanacak veri piyasaların odağında olacak.

ABD’de beklentilerden iyi gelen ADP Tarım Dışı istihdam verisinin ardından, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin borçlanma yetkisinin süre sınırının Aralık ayının başına çekilme konusunda anlaşması ve ABD’nin piyasaya yön vermek adına stratejik petrol düzenlemelerini kullanabileceğini açıklaması, doların küresel piyasalarda değer kazanmasını sağladı. Dolar Endeksinin 94,00 seviyesinin üstünde kalması ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,60 seviyesine yükselmesi, gelişmekte olan ülke para birimlerini baskılarken, geçtiğimiz haftalarda TCMB’den gelen 100 baz puan faiz indirimi sonrası Türk Lirası varlıklar bu baskıdan daha çok etkileniyor. Geçtiğimiz hafta faiz kararının yankılarının hafiflemesi ile 8,85’e kadar geri çekilen kur Reuters kaynaklı haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB Başkanı Kavcıoğlu’na güvenini kaybetme aşamasına geldiği ve son haftalarda iletişiminin de belirgin bir şekilde azaldığı söylentisi ile Dolar/TL 8,97’yi test etti ve tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

ABD’de Eylül ayına ilişkin Tarım Dışı İstihdam verisi açıklandı. 500.000 kişi olan beklentilerin çok altında 194.000 kişi gelen veri sonrasında ons altın %1’in üstünde yükseliş kaydetti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.