Bir başka WordPress sitesi

BIST-100 şirketleri olası kur etkisi

9

2021 Yılının Üçüncü Çeyreğinde Gerçekleşen Kur Hareketlerinin Olası Etkileri

2021 yılının üçüncü çeyreğinde (Temmuz – Ağustos – Eylül) kur cephesinde dalgalı bir seyir kaydedildi. Temmuz ve ağustos aylarında yurt içinde gözlenen olumlu havanın da katkısıyla Türk Lirası’nda değer kazanımları etkili olurken, eylül ayında ise TL’de değer kayıpları ön plana çıktı. Eylül ayı içerisinde küresel çapta ön plana çıkan riskler, Fed’in varlık azaltımı konusunda piyasa ile kurduğu iletişim, enflasyonist endişeler ve TCMB’nin sürpriz faiz indirim kararı Türk Lirası üzerinde baskı oluşturdu. Erken sıkılaşma ve enflasyon endişeleri eylül ayında Dolar’ı da küresel çapta destekledi. İlerleyen süreçte yurt içinde enflasyon gelişmeleri ve TCMB’nin hamleleri ile küresel çapta başta Fed olmak üzere merkez bankalarının söylem ve duruşları Türk Lirası’nın performansı üzerinde belirleyici olacaktır. Türk Lirası’ndaki fiyat hareketlerinin 2021/3Ç finansallarına olası etkisi çalışmamızda hesaplanmıştır. Değerlendirme şirketlerin 2021/06 dönemi finansal sonuçlarındaki döviz pozisyonlarının korunduğu varsayımı altında yapılmıştır. Bu nedenle 2021 yılının Temmuz – Ağustos – Eylül dönemi içerisinde döviz pozisyonlarındaki olası değişimler bu hesaplamada yer almamaktadır.

Bir hissenin ya da sektörün cazip olup olmadığı konusunda döviz varlık/yükümlülük pozisyonlarına bakarak bir tercih yapılması tek başına yeterli olmamaktadır. Şirketlerin finansal sonuçlarında yer alan kur etkisi tablosu şirketin yabancı para varlık ve yükümlülüklerine göre hazırlanmaktadır. Hesaplanan olası kur etkisinde esas faaliyet dışı kur gelir/giderleri dikkate alınmaktadır. Şirketin esas faaliyetleri sonucunda oluşabilecek kur gelir/giderleri hesaplamanın içinde yer almamaktadır. Örneğin şirketin Euro üzerinden yükümlülüklerinin bulunması durumunda Euro’daki değer kazançları şirketin finansallarını olumsuz etkileyebilecek ve bu etki finansman gelir/gider dengesi kaleminde görülecektir. Ancak aynı zamanda şirketin satış gelirlerinin Euro ağırlıklı olması bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilecek ve hatta kur etkisi projeksiyonunda sunulanın aksine şirket kârlılık rakamlarını olumlu etkileyebilecektir. Bu sebeple yalnızca olası kur etkisine göre bir şirkete yatırım kararı verilmemelidir. 

 

Kur Tarafındaki Değişimler

 

30 Haziran 2021 ile 30 Eylül 2021 tarihleri arasında Türk Lirası karşısında Dolar %2,28 ve Japon Yeni %0,97 oranında değer kazanmıştır. Euro ve İngiliz Sterlini ise Türk Lirası karşısında sırasıyla %0,31 ve %0,69 oranında sınırlı bir değer kaybı göstermiştir. Türk Lirası’nın diğer para birimleri karşısında değişiminin yanında Euro/Dolar, Dolar/Japon Yeni gibi önemli paritelere de bakmak gerekmektedir. 30 Haziran 2021 ile 30 Eylül 2021 tarihleri arasında Euro; Dolar karşısında %2,53 oranında değer kaybederken; Dolar/Japon Yeni paritesi de %1,30 oranında bir yükseliş göstermiştir.  

Fonksiyonel para birimi Türk Lirası olan şirketler için olası etki hesaplanırken yukarıda yazılan ve aşağıdaki tabloda gösterilen kur değişimleri dikkate alınmıştır. Kur değişimlerinin hesaplanmasında TCMB’nin 15:30’da gösterge niteliğinde açıkladığı döviz alış kurları dikkate alınmıştır.

2021 yılının üçüncü çeyreğinde Türk Lirası’nda sınırlı kayıp ve kazançlar yaşanırken, özellikle Dolar’daki değer kazanımının etkisiyle Dolar/TL kurundaki yükseliş diğer para birimlerine kıyasla ayrışma kaydetmiştir. Bu görünüm altında özellikle Dolar yükümlülüğü olan şirketler kurdaki yükselişten olumsuz etkilenirken, Dolar varlığı olan şirketler olumlu etkilenmektedir. Ayrıca önümüzdeki süreçte TL’deki zayıf seyrin sürmesi halinde döviz yükümlülüğü yoğun olan şirketlerin baskı altında kalabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.