Bir başka WordPress sitesi

“Batı medyası, ‘eski polisin’ iddia ve kimliğini araştırmalı

15

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Elican Anayit, bazı televizyon kanallarına konuşan eskiden polislik yaptığını iddia eden kişinin açıklamalarının baştan sona sahte olduğunu açıkladı. BskyB Televizyonu’nun yayınına katılan kişi ve önceden Xinjiang’da polislik yaptığını iddia eden bir kişi, “900 binden fazla kişi mesleki eğitim merkezlerinde tutuluyor. Polisler, söz konusu kişileri üst düzey yetkililerin emriyle ve kanıtsız şekilde gözaltına aldı. Trende iki gün bekletilen tutukluların yemek yemesine ve tuvalete gitmesine izin verilmiyor. Güvenlik personeli ve polisler, kursiyerleri dövüyor. Tutuklanan kursiyerlerden bazıları gördükleri şiddet nedeniyle öldü” iddiasında bulunmuştu.

Beijing’de düzenlenen basın toplantısında söz konusu haberle ilgili soru soran BskyB muhabirine yanıt veren Elican Anayit, “Xinjiang’da polislik yaptığını iddia eden söz konusu şahsın anlattıklarını son derece sahte buluyorum. Kendisiyle ilgili bilgileri açıklayabilirseniz, kişinin gerçek kimliğini aydınlatabiliriz. Böylece aldatılarak yalan haberler yapmaktan kaçınabilirsiniz” dedi.

BskyB’de eski polis olarak ifade edilen kişi ilk olarak, “Wang Leizhan” ismiyle ve sözde tanık sıfatıyla, yurtdışındaki Çin karşıtı siyasetçiler ile Doğu Türkistan İslami Hareketi tarafından ortaklaşa kurulan sözde Uygur Mahkemesi’nin oturumunda ortaya çıkmıştı.

“Daha önce de polis olduğunu iddia eden kişiler ortaya çıktı”

“Wang Leizhan”, 5 Ekim’de CNN tarafından yapılan bir haberde ise bu kez “Jiang” ismiyle tekrar ortaya çıktı. Bu haberde “Jiang”, Çin’de polis olarak çalıştığı döneme ait olduğunu ileri sürdüğü üniformasını, resmi belgelerini, fotoğraflarını, video görüntülerini ve kimlik kartını göstermişti.
Elican Anayit, “Daha önce de polis numarası yaparak, mesleki eğitim merkezleriyle ilgili sahte isimler ve olaylar uyduran insanlar ortaya çıktı. Basın mensuplarının röportaj sürecinde bilgileri iyice incelemelerini bekliyoruz ve doğrulama konusunda yardıma ihtiyaç duymaları halinde bizimle iletişime geçmelerini temenni ediyoruz” diye konuştu.

“Mesleki kurslara katılanların sayısı değişken”

Elican Anayit, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Birincisi Çin, hukukun üstünlüğüne dayanan bir ülke. Kamu güvenliği kurumları ceza davaları hakkındaki soruşturmalarda, Çin Halk Cumhuriyeti Ceza Kanunu ve Çin Halk Cumhuriyeti Ceza Mahkemesi Kanunu başta olmak üzere ilgili kanunlara ve kurum yönetmeliklerine uygun olarak zorunlu tedbirleri katı bir şekilde uyguluyor. Yasadışı gözaltı ve işkence kesinlikle yasak. Tutukluların hakları yasalarca korunuyor.

İkincisi, Xinjiang’daki mesleki beceri eğitim merkezleri, Anayasa ve ilgili yasalardaki temel insan hakları ilkelerine bağlıdır. Dolayısıyla, söz konusu ‘polisin’ iddia ettiği durumların Xinjiang’daki mesleki beceri eğitim merkezlerinde ortaya çıkması mümkün değil.

Üçüncüsü, Xinjiang’daki mesleki beceri eğitim merkezlerinde eğitim gören kursiyerlerin sayısı değişkendir; bazıları merkezlere gelirken bazıları mezun oluyor. Aynı zamanda ilgili yasalara ve yönetmeliklere göre bu merkezler, ilçe ve üstü düzeydeki hükümetler tarafından kuruldu. Dolayısıyla Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi düzeyinde hiçbir departman, bu verileri özel olarak hesaplamadı. Söz konusu ‘polisin’ 900 binden fazla kişinin Xinjiang’daki mesleki beceri eğitim merkezlerinde gözaltına alındığı iddiasının kaynağı nedir? ABD’deki ve bazı Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçlerin ‘yaklaşık bir milyon Uygur’un Xinjiang’daki mesleki beceri eğitim merkezlerinde gözaltına alındığı’ iddiası tamamen mesnetsiz bir iddia.”

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.