Bir başka WordPress sitesi

ABD: Perakende satışlar hem talep, hem de fiyat etkeniyle yüksek

21

ABD’de perakende satışlar Eylül ayında %0,7 arttı. Bu okuma, Ağustos’taki %0,9’luk artışın (%0,7’den revize edildi) ardından geldi ve %0,2’lik düşüş olan piyasa beklentisinden çok daha iyi geldi. Verinin diğer ayrıntıları, otomobil hariç perakende satışların aynı dönemde %0,5 olan piyasa beklentisine kıyasla %0,8 arttığını gösterdi. 3Ç21’i temsil eden Temmuz 2021 ile Eylül 2021 dönemi için toplam satışlar, bir yıl önceki aynı döneme göre %14,9 arttı.

Alt kalemlere baktığımızda; GSYH hesabına giren kontrol grubunda Ağustos’a göre %0,8’lik artış görülüyor. Benzin istasyonları Eylül 2020’ye göre %38,2, yemek hizmetleri ve içme yerleri geçen yıla göre %29,5 arttı. Genel olarak birçok mal grubunda aylık artışlar pozitif. Bu da Amerikan ekonomisinde tüketim iştahının olduğunu gösteriyor. Ekonomik canlılık açısından olumlu bir durum elbette, ancak işin enflasyonist boyutunu düşündüğümüz zaman tüketim ve talep etkisi; tapering gerekliliği konusundaki düşünceleri de destekliyor.

Bir diğer etken de, fiyat etkisi. Çünkü perakende satışlar sadece miktar etkisini değil aynı zamanda fiyat etkisini de yansıtıyor. Burada da devreye arz kıtlığıyla gelen yüksek fiyatlar giriyor. Arz ve tedarikten dolayı sıkıntı yaşayan sektörlerde görülen artışlar da yoğunlukla artan fiyatlar kaynaklı. Daha az birim, ya da sabit birim daha yüksek fiyata alıcı buluyor. Talep esnekliğine göre değişkenlikler olabilir, ancak bu rakamlar enflasyona destek veriyor. Yılın son evresine yaklaşmamızla beraber; Şükran Günü, Black Friday, Cyber Monday, Christmas gibi özel günler devreye girecek. Artık pandemi önlemleri de gevşek olduğuna göre mağaza satışlarının canlı seyretmesi beklenebilir. Tüketimden gelen talep etkisinin sönümlenmesi için Fed daha az likidite konusundan geri durmayacaktır, çünkü enflasyon düşüşte değil.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.