Bir başka WordPress sitesi

ABD: PCE kalemlerinde Fed tapering ayrıntıları

22

Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan yıllık çekirdek PCE Ağustos ayında beklendiği gibi yıllık bazda %3,6 arttı. Aylık bazda çekirdek PCE, öngörülen %0,4’ün biraz altında %0,3 arttı. Kişisel gelir, öngörülen %0,3’e kıyasla %0,2 artarken, kişisel harcamalar %0,8 artarak tahminleri aştı – yine de Temmuz ayı için aşağı yönlü revizyonun üzerine çıktı. Ağustos TÜFE’nin daha öncesinde beklentilerin altında gelip piyasalarda “tapering” olgusu açısından biraz rahatlama sağlamış olmasına rağmen, yenilenen fiyat baskılarının içinde bulunduğumuz döneme dair enflasyon endişelerini körüklemesini ve enflasyon geçiciliği konusunda Merkez bankalarını biraz temkinli olmaya zorlamasını bekleriz. Endüstriyel maliyetlerdeki artış ve yeni hammadde ve son ürün fiyat baskıları önümüzdeki aylarda desteklenebilecek bazı yenilenen yukarı yönlü fiyat baskılarına işaret etmektedir.

 

Verilerin ayrıntılarına bakacak olursak; Harcanabilir gelir Ağustos’ta %0,3 azalırken reel PCE’de %0,4 artış görüyoruz. Manşet PCE’de ise aylık bazda %0,4 artış var. Ağustos ayında kişisel gelirdeki artış, esas olarak, çalışanların ücretlerindeki ve devlet sosyal yardımlarındaki artışları yansıtmıştır. Devlet sosyal yardımları içinde, Amerikan Kurtarma Planı tarafından yetkilendirilen peşin Çocuk Vergi Kredisi ödemelerini yansıtan “diğer” sosyal yardımlardaki artış, Pandemi İşsizlik Tazminatı programından yapılan ödemelerdeki düşüşleri yansıtan işsizlik sigortasındaki düşüşle kısmen dengelenmiştir. Mallar içinde, yiyecek ve içeceklerin yanı sıra “diğer” dayanıksız mallar (esas olarak ev gereçleri ve eğlence ürünleri) için yapılan harcamalardaki artışlar, motorlu taşıtlar ve parçaları için yapılan harcamalardaki düşüşle kısmen dengelenmiştir. Hizmetler içinde, “diğer” hizmetler (özellikle kişisel bakım ve giyim hizmetleri), barınma ve kamu hizmetleri ve sağlık hizmetlerinin öncülüğünde artışlar yaygındı.

 

Sonuç olarak; kişisel gider etkisine bakıldığında talep yaygın görülmekle beraber, enflasyona asıl dışsallık etkisini getirecek enerji ve hammadde arzı etkisi baskıyı artıracaktır. Tek başına Ağustos verileri Fed açısından “tapering” şartının karşılanmasına daha mesafe olduğu görüşünü ön plana getirebilecekken, yenilenen fiyat baskılarının etkisi “kontrol altına alınması gereken projekte edilenin üzerinde enflasyon” olgusunu canlı tutuyor.

Kaynak Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.