Bir başka WordPress sitesi

ABD: Konut satışları ve güven endeksleri, ekonomik büyüme desteği

14

Ağustos ayındaki %1,4’lük daralmanın ardından ABD’de yeni ev satışları Eylül ayında %14 arttı. Bu okuma, piyasanın %1,5’lik artış beklentisini geniş bir farkla aştı. Yayının diğer ayrıntıları, medyan satış fiyatının yıllık bazda %18,7 artarak 408.000$’a yükseldiğini ortaya koydu. Tüketici güveni, Eylül ayındaki 109,8’den Ekim ayında 113,8’e güçlendi. Bu okuma, piyasanın 108,3 tahmininden daha yüksek geldi. Yayının diğer ayrıntıları, Mevcut Durum Endeksinin 144,3’ten 147,4’e yükseldiğini ve Tüketici Beklentileri Endeksinin 86,7’den 91,3’e yükseldiğini ortaya koydu.

 

Konut piyasası verileri talebin güçlü olduğunu göstermekle beraber, yıllık fiyat artışlarında enflasyon momentumunun etkisini görüyoruz. Bu hem artan konut yapım maliyetleriyle, hem de düşük mortgage oranlarından ileri gelen talep etkisiyle alakalı. Stoklarda nette azalma devam ediyor, dolayısıyla ekonomik büyüme açısından destekleyici olmaya devam ediyor.

 

Güven endeksinde, Delta varyantının yayılmasıyla alakalı endişelerin hafiflemesi, düşüş eğiliminin tersine çevrilmesinde etkili. Tüketicilerin seyahat etme ve yüz yüze hizmetlere harcama istekliliğinde artış Delta endişelerinin azalmasına kanıt oluşturuyor. Dolayısıyla, ekonomik durum göstergeleri nette iyi diyebiliriz. Kısa vadeli enflasyon beklentilerine ilişkin olarak ise, 13 yılın zirvesine çıkıldığını görüyoruz. Ev, otomobil ve beyaz eşya satın almayı planlayan tüketicilerin oranı Ekim ayında arttı. Bu da aslında, dayanıklı tüketim harcamalarının ekonomik büyüme açısından destekleyici olacağının işareti. Ekonomideki talep seviyesinde şimdilik önemli bir sorun görünmüyor.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.