Bir başka WordPress sitesi

ABD: ISM verileri, faaliyet, enflasyon ve istihdam olgusu

16

ABD ISM İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Eylül ayında 61,1 puanla, beklenen 59,6 ve Ağustos endeks değeri 59,9’un üzerinde çıktı. Ödenen fiyatlar bileşeni, öngörülen 78,5’ten yüksek 81,2 olarak gerçekleşti. Yeni siparişler bileşeni de 66,7 puanla projeksiyonu geçti. Öte yandan, istihdam endeksi, beklenen 50,9’a kıyasla 50,2 ile tahminleri kaçırdı, ancak Ağustos ayındaki 49 endeks değerinin üzerinde geldi. ISM imalat PMI, Fed’in daralma duyurusu için kritik olan Cuma günü gelecek Eylül tarım dışı istihdam artışına yönelik ilk ipucu olması bakımından önemli..

PMI’larda öne çıkmaya devam eden önemli bir ana tema, üretimi engelleyen ve daha yüksek fiyatları körükleyen arz kısıtlamaları sorunudur. Ağustos, rekora yakın tedarik zinciri gecikmeleri, üretim artışının yavaşlaması ve on yılın en yüksek seviyelerine yakın fiyat baskıları gördü. Aynı zamanda küresel Covid-19 koşulları da halen üretim hızı açısından aşağı yönlü risk içeriyor. Küresel tedarik zincirlerine verilen önem dikkate alındığında da, entegrasyon etkisini dikkatle izlemek gerekecek. Çünkü şu anda stagflasyon endişeleri hemen hemen birçok ana ekonomi açısından aynı kaynağa dayanıyor. ABD’deki görüntü bu bakımdan daha olumlu… Buna karşın girdi teminine ilişkin gecikme etkisi, üretimin talebe yetişme hızı açısından önemli. Ya ekonomi yavaşlayacak, ya enflasyon hızlanacak, ya da ikisi birden olacak.

Sonuç olarak; tapering olguları tam olmasa da ağırlıklı olarak sağlanıyor. İstihdam artışı ve enflasyondaki yükseklik şu anda öncelik derecesinde biraz daha yukarıda.. Küresel arz sıkıntıları ise enflasyonu beslemeyi sürdürüyor ve talep artı maliyet ekseninde enflasyonun beslenmeye devam etmemesi ve geçiciliğe katkıda bulunması amacıyla tapering sürecinin başlatılması ise çok olası görünüyor. Fed’in varlık alımları bitişine dair verdiği 2022 referansı, başlangıç noktasını yakınlara koyuyor. Arz açıkları, fabrika üretimini de etkiliyor. Kasım FOMC’ye doğru giden süreçte birinci sınıf ABD verileri yansıma bulmayı sürdürecektir.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.