Fx piyasalar

by haberrss

USD/TRY: Fed’in mart ayındaki toplantısında faizde 50 baz puan artış bekleyen üye sayılarının azınlıkta kalmasından destek bulan piyasalarda ABD’de açıklanan olumlu finansallarla pozitif seyir devam ediyor. Açıklanan verilere bakıldığında; ABD’de ocak ayına ilişkin nihai imalat sektörü PMI, 55’ten 55,5’e hafif yukarı yönlü revize edildi ve imalat sektöründe büyümenin kısmi hızlandığına işaret etti. Ayrıca ABD’de ocak ayına ilişkin ISM imalat sanayi PMI endeksi beklentilerle uyumlu olarak 58,8’den 57,6’ya geriledi ve imalat sanayinde büyümenin hafif yavaşladığına işaret etti. Bugün de TSİ 16.15’te ocak ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam verisinde, özel sektör istihdam artışının 207 bin kişi seviyesine (önceki : 807bin) gerilemesi bekleniyor. Bu gelişmeler kapsamında, Dolar endeksi (DXY) son zamanlardaki zirve seviyelerinden başladığı geri çekilmesini sürdürebilir. Yurtdışı piyasaların da desteğiyle Dolar/TL tarafında ise oynaklık düşüşü devam ediyor. Son zamanlarda pozitif ayrışan TL ile birlikte Dolar’daki potansiyel geri çekilme de düşünüldüğünde kur 13,2650 desteğini test edebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 13,01 hedefe girebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 13,55 ve 13,67 seviyeleri direnç konumunda. Yurt içinde bugün veri takvimi sakinken yarın açıklanacak olan enflasyon verisi bekleniyor. Yurt dışında ABD ADP özel sektör istihdam verisi dışında Euro bölgesi öncü TÜFE verileri açıklanacak. Ayrıca, OPEC+ Grubu’nun Enerji ve Petrol Bakanları Toplantısı takip edilecek.


EUR/USD: ABD tarafında Fed üyelerinin 50 baz puanlık faiz artırımına karşı uzak bir tavır sergilemesi ve olumlu dördüncü çeyrek finansallarıyla birlikte risk iştahı olumlu seyrediyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini sürdürürken, paritede toparlama eğilimi biraz daha sürebilir. Olası yükselişlerde 1,1315 hedef olarak izlenebilir. Bu seviyenin aşılması halinde ise 1,1350 bir sonraki hedef konumunda. Öte yandan olası geri çekilmelerde 1,1235 ve 1,12 seviyeleri sıralı destek konumunda. Bugün ABD ADP özel sektör istihdam ve Euro Bölgesi enflasyon verileri izlenecek.

XAU/USD: Haftanın ilk günlerinde kıymetli madenin kayıplarını telafi etmeye çalıştığını gözlemledik ancak ön plana çıkan ve halihazırda 1.806 civarından geçen 200 günlük ortalamanın üzerinde kalıcılık sağlamakta zorlandığını da ayrıca izledik. Fed yetkililerinin yumuşak açıklamaları ve Dolar’daki geri çekilme isteği ile birlikte Ons Altın 1.795 seviyesinin üzerinde tutunabilir. Yukarıda ise 1.806 takip edilebilir. Öğleden sonra ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdamın zayıf gelmesi durumunda değerli maden 1.806 direncini kırıp 1.815 seviyesini hedefleyebilir. Ana direnç ise 1.730 seviyesindeyken, 1.795 seviyesinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.780 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment