Bir başka WordPress sitesi

Kıymetliler kayıp dolu bir haftayı geride bıraktı

17

Altın iki haftalık yükselişinin ardından geçtiğimiz hafta son beş ayın en yüksek seviyesine kadar yükselmesine rağmen artıda kalmayı başaramadı. 1865 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, piyasalarda artan enflasyonist baskıdan güç bularak 1877 dolar/ons seviyesine kadar uzandı. Ancak St. Louis FED başkanı James Bullard’ın çekirdek enflasyona dikkat çekerek FED’in sonraki toplantılarda daha şahin tutum sergilemesi gerektiğini ve enflasyonu kontrol altına alması gerektiğini savundu. FED başkanın bu sözleri sonrası altın da satış baskısına maruz kalırken, satıcılı yönde hareket etti. Haftanın sonuna kadar enflasyonist ortamdan yeteri kadar payına düşeni alamayan sarı maden seansı kırmızıda tamamladı. Haftalık seansı 1845 dolar/onstan tamamlayan sarı maden, yüzde 1 kayıpla haftayı kapatmış oldu.

 

Gümüş ise altına kıyasla oldukça satıcılı bir haftaya geride bıraktı ve son on haftanın en sert kaybını yaşadığı bir haftayı yaşamış oldu. 25,31 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, 24,62 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 2,7 kaybı yaşamış oldu. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta Silver Institute tarafında yayınlanan rapor piyasanın takibindeydi. Raporda fiziki gümüş yatırım tahminin yıllık bazda yüzde 32 arttığı dikkat çekilirken, küresel gümüş talebininse 2015 yılından beri ilk kez 1 milyarı oz aşararak 1,29 milyara ulaştığını duyurdu. Gümüşteki artan talebine karşılık arz tarafında azalışsa raporda dikkat çeken bir diğer konu oldu.

Platin de pozitif başladığı haftanın sonun getiremediği bir haftayı geride bıraktı. Geçtiğimiz haftada 1111 dolar/ons seviyesine kadar uzanan platin, son 4 ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak bu seviyede kalmayı başaramayan platin, haftayı 1032 dolar/onstan haftayı tamamladı ve yüzde 5 kaybıyla öne çıktı.

Paladyum 2111 dolar/ons seviyesinden seansa başladıktan sonra, 2215 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak son iki ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak paladyum da diğer kıymetliler gibi kırmızdan kaçamadığı bir seansı yaşadı. Haftayı 2060 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan paladyum önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 2,4 kayıp yazmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta da satıcıların iştahlı olduğu işlemler sürerken, işlemler dünya fiyatlarının altında -2 dolar/onsla gerçekleşmeye devam etti. Hacim olarak da düşük sayılacak bir hafta geride kalırken, toplamda 3.850 kg altın, 10.498 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.