Bir başka WordPress sitesi

FX Piyasaları

22

USD/TRY: Emtia ve enerji fiyatlarındaki dalgalanma devam ediyor. Arz kaynaklı sorunların çözülmesi bir yana daha da kötüleştiği gözleniyor. WTI ham petrolün fiyatı da 2014’ten bu yana ilk defa 80 USD’nin üzerinde günü kapattı. Agresif fiyatlamalar da tahvil faizlerinde yukarı yönlü risklerin gündemde kalmasına neden oluyor. Bu durum da Gelişmekte Olan Ülke para birimleri üzerinde etkisini göstermekte. Yurtdışındaki negatif görüntü diğer yandan yurtiçinde piyasa kapandıktan sonra Suriye kaynaklı jeopolitik risklerin tekrar gündeme gelmesi ile Dolar / TL’nin 9 seviyesinin üzerine çıktığını izliyoruz. Teknik seviyelere bakıldığında, 9,03 direnci önemli gözüküyor. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 9,08 yakın direnci hedef olabilir. Aşağıda ise 8,97 destek konumunda. Bu seviyenin altında TL’de kısmi rahatlama görülebilir ve 8,92 seviyesine kadar geri çekilme gözlenebilir. Bugün Almanya ZEW endeksi, ABD JOLTS verileri ve ECB ile Fed yetkililerinin konuşmaları izlenecek.
 

EUR/USD: Haftanın ilk işlem gününde de devam eden enerji krizi ile birlikte parite baskı altında kalırken, kapanış 1,1555 seviyesinden gerçekleşti.  Bu sabah ise yatay hareketler gözleniyor. Yurtdışı piyasalardaki negatif havanın sürmesi ve tahvil faizlerindeki yükselişlerin gündemde kalması hareketlerde etkili olurken, ABD – Almanya faiz farkı Dolar lehine fiyatlamaların sürebileceğine işaret ediyor. Bu kapsamda, paritede aşırı satım bölgesinde kurtulmaya çalışan göstergelerin işaret ettiği tepki yükselişlerinin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Yakın direnç 1,1580 seviyesindeyken, 1,1620 ana direnç olarak takip edilebilir. Aşağıda ise 1,1530 ve 1,15 sıralı destekler olarak izlenebilir.

XAU/USD: Enerji fiyatlarındaki dalgalanmanın buna bağlı olarak nominal faizlerde yukarı yönlü risklerin sürdüğü ortamda değerli madende potansiyel yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, bu sabahki yükselişin sürmesi durumunda 1.767 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Aksi  durumda ana direnç 1.777 seviyesinde. Diğer yandan, aşağıda 1.746 bölgesi destek olarak çalışmaya devam edebilir. Bu seviyenin altına kayma yaşanması durumunda ise 1.730 hedefe girebilir.
 

 

 

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.