Bir başka WordPress sitesi

Altının üç haftanın ardından değer kazandı

23

Altın geçtiğimiz hafta yedi haftanın en düşük seviyesine kadar çekildiği bir haftalık seansı geride bırakmasına rağmen, haftayı yeşilde kapatmayı başardı. Haftaya 1750 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, Dolar endeksindeki güçlenme ve ABD 10 yıllık tahvilindeki yukarı ivmeyle birlikte satış baskısından kaçamadığı bir fiyatlamayı yaşadı. Piyasalar ekonomilerin toparlanması neticesinde FED’in güvercin politikaları terk etmeye başlayacağını fiyatlamaya başlamışken, altın da kaçınılmaz olarak bu fiyatlamadan negatif yönde etkilenmeyi sürdürüyor. Dolar endeksinin bir yılın ardından 94 seviyesini aşması sonrası altın baskıyı üzerinde hissederek geçtiğimiz hafta 1721 dolar/onsla haftanın en düşük seviyesini kaydetti. Ancak hafta sonuna doğru ABD 10 yıllık tahvilindeki getirisinin aşağı gelmesiyle birlikte altının bir parça da olsa toparlanmaya çalıştığını gözlemledik. Bu süreçte 1760 dolar/ons seviyesinden haftaya kapatmayı başaran sarı maden, üç haftanın ardından yüzde 0,6 kazançla haftayı tamamlamış oldu.

Gümüş ise altındaki toparlanmaya eşlik ederek yeşilde tamamladığı bir haftayı geride bıraktı. 22,42 dolar/onstan haftaya başlayan beyaz maden, geçtiğimiz hafta 21,42 dolar/ons seviyesine kadar çekilerek son 14 ayın en düşük seviyesini kaydetti. Ancak tepki alımlarının da etkisiyle hafta sonuna doğru toparlanma çabasında olana beyaz maden, 22,53 dolar/ons seviyesinden kapanış yaparak yüzde 0,1 gibi mütevazı bir kazançla seansı tamamladı.

Platin durdurulamaz satış baskısından geçtiğimiz haftada da kurtulamayarak seansı kırmızıda tamamladı. 982 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan platin, 966 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki haftaya kıyasla yüzde 1,6 değer kaybetti.

Paladyum geçtiğimiz hafta 1865 dolar/ons seviyesine kadar çekilerek son 15 ayın en düşük seviyesini kaydettiği bir haftayı yaşandı. Birçok araba üreticisinin fabrika durdurma kararı paladyumun üzerindeki baskıyı artırırken, Çip krizinde bir yol bulunmayıncaya kadar paladyumdaki satış dalgası sürecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz haftayı 1919 dolar/onstan tamamlayan paladyum yüzde 2,5 kaybı hanesine yazdı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 1,00 dolar/onsla gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından son zamanların en düşüğü sayılacak bir hafta yaşandı. Toplamda 3.479 kg altın, 10.062 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.